rozmiar czcionki: A | A | A

W Wałbrzychu powstanie centrum pulmonologiczne

29.07.2011 14:42 14:42

Już w 2013 roku w Wałbrzychu powstanie największe i najnowocześniejsze Centrum Pulmonologiczne dla Górników na Dolnym Śląsku. Dziś w południe wmurowano kamień węgielny pod inwestycję. Czterokondygnacyjny obiekt o powierzchni prawie 4,5 tysiąca metrów kwadratowych pochłonie ponad 25 mln zł. W uroczystości, która odbyła się w siedzibie Szpitala Specjalistycznego im. Sokołowskiego w Wałbrzychu wzięli udział wiceminister Zdrowia Jakub Szulc, marszałek Rafał Jurkowlaniec, wicemarszałek Marek Łapiński, rektor Akademii Medycznej we Wrocławiu prof. Marek Ziętek oraz lokalni samorządowcy.

Centrum Pulmonologiczne powstanie w nowo wybudowanym skrzydle Szpitala im. Sokołowskiego i ma być oddane do użytku w 2013 r. W jego obrębie funkcjonować będą dwa oddziały: pulmonologiczny, nefrologiczny oraz centralna apteka szpitalna. Planuje się uruchomienie 75 łóżek oraz 24 stanowisk dializacyjnych. Oddział nefrologii usytuowany będzie w pobliżu stacji dializ. Zaprojektowany na 16 łóżek, z pełnym zapleczem administracyjno-zabiegowym będzie stanowić zamkniętą funkcjonalnie przestrzeń. Powierzchnia użytkowa Centrum wynosić będzie 4 413 m², w tym powierzchnia oddziału pulmonologicznego 2 963 m². Całkowita wartość realizowanej inwestycji stanowi 25 399 203,89 zł, z czego niemal 8,5 mln zł wynosi unijna dotacja ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.

Centrum Pulmonologii w Wałbrzychu będzie najbardziej nowoczesnym na terenie Dolnego Śląska. Oprócz byłych górników kopalń węglowych, będą z niego korzystali czynni zawodowo górnicy licznych w regionie kopalń surowców skalnych czy zakładów współpracujących z górnictwem, choćby koksowni. Liczbę potrzebujących leczenia mieszkańców Wałbrzycha i okolic ocenia się na 17-19 tysięcy. Budowa oddziału pulmonologii w Wałbrzychu jest częścią programu pulmonologicznego zaakceptowanego przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego. Pochłonie on około 80 mln zł i obejmie między innymi modernizację ośrodków rehabilitacji pacjentów z chorobami płuc w najbliższej okolicy - w Sokołowsku i Rościszowie.

To nie koniec inwestycji realizowanych przez Specjalistyczny Szpital im. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Dziś uruchomiono Blok Operacyjny o łącznej pow. 350 m2 wraz ze sterylizacją. Zadanie swoim zakresem objęło utworzenie nowej sali operacyjnej, zmodernizowanie jednej z istniejących już sal oraz zaplecza administracyjno-medycznego dla Bloku Operacyjnego. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że zadanie realizowane jest w całości ze środków własnych Szpitala. Jego wartość wynosi 6 500 000,00 zł  brutto.

Podczas spotkania w Wałbrzychu zaprezentowano również I etap projektu Dolnośląskie eZdrowie (POBIERZ). W tym informatycznym przedsięwzięciu bierze udział 19 szpitali z naszego regionu. Za 18 mln zł zostaną one wyposażone w komputery, serwery i sieci komputerowe. W pierwszej fazie projektu zostanie też wdrożona e-usługa Elektroniczny Rekord Pacjenta. Będzie to baza danych, która umożliwi dostęp do informacji medycznych pacjentowi lub upoważnionemu przez niego lekarzowi.