rozmiar czcionki: A | A | A

Posiedzenie Zespołu ds. rynku pracy, edukacji, kształcenia ustawicznego WRDS WD

07.02.2017 13:30

Dyskusja nad stanowiskiem dotyczącym kontynuowania instrumentu Zlecania Działań Aktywizacyjnych oraz kwestii niewykorzystania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego były głównymi tematami posiedzenia Zespołu ds. rynku pracy, edukacji, kształcenia ustawicznego WRDS WD pod kierownictwem nowej przewodniczącej Ewy Grzebieniak, reprezentującej stronę samorządową w Radzie.

Oba tematy zostały zgłoszone przez Dolnośląskich Pracodawców. Artur Sawrycz prezentował korzyści wynikające ze stosowania instrumentu zlecania działań aktywizacyjnych partnerom społecznym. Działania te obejmują osoby długotrwale bezrobotne, dla których ustalony jest II i III profil pomocy. W trakcie dyskusji członkowie Zespołu i zaproszeni goście z urzędów pracy zwracali uwagę, że to narzędzie może być formą aktywizacji zawodowej osób, z którymi nie radzą sobie urzędy pracy. W sytuacji, gdy brakuje pracowników, warto stosować wszelkie formy aktywizacji, by pomóc wrócić na rynek pracy osobom, które nigdy nie pracowały. Członkowie zespołu zwracali uwagę jednak i na zagrożenia, czyli słabe rezultaty stosowania tego instrumentu – małą liczbę osób, które udało się skutecznie zaktywizować i pozostawić na rynku pracy w dłuższym okresie. Ostatecznie, w związku z brakiem kworum na posiedzeniu, nie przyjęto stanowiska w tej sprawie, a DWUP zobowiązał się na następne spotkanie przygotować obszerne dane dotyczące rezultatów realizacji instrumentu Zlecania Działań Aktywizacyjnych.
Marcin Kowalski z Dolnośląskich Pracodawców zwrócił uwagę, że trzy powiatowe urzędy pracy nie wykorzystały całej puli środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na rok 2016. Są to PUP w Górze, Polkowicach i we Wrocławiu. Odniósł się do pisma, które zostało skierowane do Marszałka Województwa i 3 rad powiatowych o niewykorzystaniu środków. Przedstawił informację, że otrzymał wyczerpującą odpowiedź w tej kwestii, która jest satysfakcjonująca. Tadeusz Kotlarski, przewodniczący Konwentu Dyrektorów PUP Dolnego Śląska podsumowując wydatkowanie środków z KFS na Dolnym Śląsku mówił, że były one realizowane niemal do końca roku i większość urzędów wydatkowała całą pulę. Tam, gdzie pojawiły się problemy z wydawaniem tych środków, wynikały z dwóch powodów: w małych powiatach nie było chętnych na skorzystanie z tego wsparcia i też wielu pracodawców składało wnioski i później się z nich wycofywało. Ponadto w ubiegłym roku wnioski należało realizować po kolei, środki były blokowane na konkretne projekty, cały proces się wydłużał, pieniądze były rezerwowane dla konkretnych pracodawców, którzy rezygnowali z realizacji projektu szkoleniowego albo nie uzupełniali dokumentacji.
Dyrektor PUP we Wrocławiu, Marzena Horbaczewska mówiła natomiast o specyfice pracy Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu i nowych zasadach rozpatrywania wniosków. M.in. w roku 2017 będą rozpatrywane wszystkie wpływające wnioski na zasadzie konkursu, a nie kolejności ich wpływu.
Podczas spotkania ustalono, że na następne posiedzenie członkowie Zespołu zaproponują tematy do pracy na bieżący rok i prześlą drogą mailową do biura WRDS WD.