rozmiar czcionki: A | A | A

Posiedzenie Prezydium WRDS WD

17.11.2016 12:12

Sytuacja spółek medycznych w kontekście zmian w ustawie o działalności leczniczej
z dnia 10 czerwca 2016 r. była głównym tematem posiedzenia Prezydium WRDS WD, które odbyło się 17 listopada br. Obradom przewodniczył Marek Woron.

Temat związany z działalnością spółek medycznych, a konkretnie uzdrowisk dolnośląskich, których właścicielem jest  samorząd województwa, została zgłoszony przez Kazimierza Kimsę, Przewodniczącego Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ Solidarność. Organizacja związkowa zaniepokojona jest sytuacją w spółce „Uzdrowiska Szczawno-Jedlina” S.A., które wymaga dużych nakładów finansowych przekraczających możliwości właściciela
i zarządzających spółką. Informację na ten temat przedstawił Paweł Skrzywanek, Prezes Zarządu „Uzdrowiska Szczawno-Jedlina” S.A. Mówił o zadłużeniu spółki, konieczności realizacji inwestycji, których wykonanie jest niezbędne, aby mogła ona prowadzić działalność leczniczo-uzdrowiskową. Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej wprowadza zapisy uniemożliwiające inwestowanie prywatnym podmiotom w zakłady lecznicze, a w tym także w zakłady uzdrowiskowe. Członkowie Prezydium otrzymali projekt stanowiska w tym zakresie. Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski stwierdził, że brak ograniczeń dotyczących sprzedaży majątku uzdrowiska nie może być jedynym możliwym rozwiązaniem tej trudnej sytuacji. Przypomniał jednocześnie, że Sejmik Województwa Dolnośląskiego przekazał Samorządowi Województwa część uzdrowisk dolnośląskich z majątku Skarbu Państwa za symboliczną złotówkę, by ratować te jednostki lecznicze. Członkowie Prezydium po dyskusji zaproponowali, aby Zarząd Województwa przedstawił plany dotyczące przyszłości uzdrowisk, zaproponowali też pomoc przy wypracowaniu stanowiska, które uwzględniałoby propozycje alternatywnych rozwiązań trudnej sytuacji finansowej, w jakiej znalazło się „Uzdrowisko Szczawno-Jedlina”.
Ponadto Paweł Hreniak przedstawił informację z posiedzenia Zespołu ds. ochrony zdrowia
i polityki społecznej, którego głównym tematem była kwestia tworzenia sieci szpitali na Dolnym Śląsku, a także próba rozwiązania sytuacji konfliktowej w szpitali specjalistycznym w Wałbrzychu. Spotkanie w tej sprawie z udziałem obserwatorów z WRDS WD odbyło się już w siedzibie szpitala i strony doszły do wstępnego porozumienia.
Radosław Mechliński z NSZZ Solidarność w wolnych wnioskach poruszył temat negocjacji Zarządu Województwa ze spółką Przewozy Regionalne i sytuację w zakładach WAMAG, która jest w stanie upadłości, a pracownicy nie otrzymali wypłat. W sprawie negocjacji z PR bieżącej informacji udzieliła Agnieszka Zakęś, zastępca dyrektora Wydziału Infrastruktury UMWD, natomiast Paweł Hreniak zaproponował, aby sytuacją w WAMAG-u zajął się Wicewojewoda Dolnośląski. Ustalono także, że Przewodniczący Marek Woron i Radosław Mechliński sprawą WAMAGU zainteresują prezesa Holdingu KOPEX GROUP
i przewodniczącego WRDS na Śląsku.
Andrzej Otręba, Przewodniczący Rady OPZZ Województwa Dolnośląskiego w związku
z ostatnim posiedzeniem RDS zaproponował zgłoszenie tematów pod obrady tego gremium. Marcin Kowalski zgłosił potrzebę zwołania posiedzenia Zespołu ds. rynku pracy, gdzie głównym tematem miałyby być prace na Krajowym Funduszem Szkoleniowym. Obie propozycje przyjęto.