rozmiar czcionki: A | A | A

Turystyka

Najważniejsze zabytki

Ogród Botaniczny (Kurytyba) - Symbol miasta. Został otwarty w 1991 roku. Jest to ogród w stylu francuskim. Znajdują się w nim zjawiskowe fontanny, mini wodospady i jeziora. Nad obiektem góruje ciekawie zaprojektowana szklarnia.

Park Jana Pawła II (Kurytyba) - Na miejscu znajduje się polski skansen, który przedstawia chaty polskich osadników. Na zboczu wzgórza, na skraju parku rosną araukarie – strzeliste drzewa iglaste o koronie w kształcie parasola.  Polacy tym drzewom, tak charakterystycznym dla krajobrazu Parany nadali bardziej swojską nazwę piniory. Pod piniorami stoją ściągnięte z całego stanu stuletnie chaty osadników. Kaplica, drabiniaste wozy i prymitywne sprzęty przypominają czasy, gdy polskie siekiery wydzierały leśnym ostępom Parany ziemię pod uprawę.

Muzeum Sztuki Współczesnej (Kurytyba) - Powstało w 2002 roku według projektu Oskara Niemeyera, który miał wtedy 95 lat. Wygląda jak gigantyczne betonowe oko wsparte na słupie.

Wodospady Iguazu (okolice Foz do Iguaçu) - Znajdują się na granicy argentyńsko-brazylijskiej (między stanem Parana i argentyńskim regionem Misiones). Z 275 wodospadów o wysokości około 70 metrów spływa rzeka Iguazu (w indiańskim języku guarani - "duża woda"). Najbardziej znanym i zjawiskowym wodospadem jest "Gardło diabła", który można podziwiać z tarasu widokowego w odległości 50 m. Wodpospady otacza dżungla pełna egzotycznych zwierząt.

Meczet króla Fassala (Londrina) - W Londrinie zdecydowana większość społeczności to kaltolicy. W mieście żyje jednak mała społeczność arabska, w większości Libańczycy, którzy wybudowali Meczet króla Fassala.

Ogród Botaniczny (Kurytyba)
Park Jana Pawła II (Kurytyba)
Muzeum Sztuki Współczesnej (Kurytyba)
Wodospady Iguazu
Meczet króla Fassala (Londrina)