rozmiar czcionki: A | A | A

Wizyta w Kraju Libereckim

10.07.2019 13:42

Wspólne przedsięwzięcia z zakresu gospodarki, edukacji i turystyki były głównymi tematami spotkań dolnośląskiej delegacji z partnerami z Kraju Libereckiego. Nasze województwo reprezentowali: Marek Obrębalski – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnoślaskiego, radni: Jacek Iwancz, Stanisław Jurcewicz oraz Damian Mrozek, a także przedstawiciele urzędu marszałkowskiego.

Przedstawiciele Samorządu Województwa Dolnośląskiego, wraz z reprezentantami urzędu marszałkowskiego, odwiedzili Urząd Krajski w Libercu, gdzie spotkali się z Martinem Putą - Hetmanem Kraju Libereckiego oraz z Jiři Němecem - Dyrektorem Działu Organizacyjnego Urzędu Krajskiego. Omawiano funkcjonowanie władz Kraju Libereckiego oraz system administracyjny w Republice Czeskiej, a także działania urzędu w dziedzinie współpracy zagranicznej. Radni oraz reprezentanci Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego uczestniczyli również w spotkaniu z Josefem Horinką - Burmistrzem Hradka nad Nysą, który prezentował projekty realizowane w kooperacji polsko-czeskiej, a także takie, które zostały wsparte przez Unię Europejską. Delegacja odwiedziła ponadto Trójstyk –  miejsce spotkania granic: Czech, Polski i Niemiec, gdzie w przyszłości ma powstać symboliczny most, łączący trzy państwa.


Radni zwiedzili także Centrum Kształcenia Zawodowego w Libercu, w którym uczy się ok. 700 uczniów, kształcąc się w zawodach elektryków, elektroników czy mechatroników. Jest to najnowocześniejszy zespół średnich szkół technicznych w Libercu, dofinansowany z funduszy UE. Wizyta była źródłem cennych informacji o funkcjonowaniu edukacji w Republice Czeskiej, a także możliwością do nawiązania współpracy w przyszłości pomiędzy dolnośląskimi szkołami, a placówkami Kraju Libereckiego.


Jedno ze spotkań zostało zorganizowane w browarze Rohozec w Kraju Libereckim, ukazując potencjał tego miejsca. Była to okazja do rozmów o współpracy w ramach Dolnośląskiego Szlaku Piwa i Wina. Swoim potencjałem mógł się również pochwalić ogród zoologiczny w Libercu (najstarszy w Republice Czeskiej). Tam Radni oraz reprezentanci urzędu marszałkowskiego spotkali się z Davidem Nejedlo - Dyrektorem ZOO w Libercu, który opowiadał o funkcjonowaniu miejsca oraz roli ogrodu. Delegacja odwiedziła ponadto Centrum dla Zwierząt w Potrzebie, miejsce niosące pomoc dziko żyjącym zwierzętom. Projekt ten również został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.