rozmiar czcionki: A | A | A

Wizyta delegacji z Adżarii

21.11.2019 11:39

Gośćmi marszałka Cezarego Przybylskiego była dziś delegacja partnerskiego regionu Adżarii. Tematami rozmów były między innymi zbliżające się targi turystyczne oraz stale zacieśniająca się współpraca gospodarcza między Dolnym Śląskiem a gruzińskim regionem. W spotkaniu uczestniczył również wicemarszałek Grzegorz Macko.

To kolejna wizyta partnerów z Adżarii w tym roku. Już na jego początku podczas wspólnych spotkań poruszono kwestie wzajemnej współpracy w zakresie organizacji Forum Gospodarczego Poczdam-Wrocław-Batumi w 2020 roku oraz intensyfikowania współpracy lokalnych parlamentów Dolnego Śląska, Brandenburgii i Adżarii. Wiosną, podczas misji gospodarczej przedstawicieli polskiego biznesu w Gruzji,  kilkunastu dolnośląskich przedsiębiorców nawiązało kontakty, które mają szansę przekształcić się w stałą współpracę.


Kontakty polsko - gruzińskie na Dolnym Śląsku to jednak nie tylko współpraca gospodarcza. Prowadzonych jest wiele projektów z zakresu kultury, edukacji, a także ochrony zdrowia. Dodatkowo, pod koniec października br. delegacja na czele z Davitem Gabaidze – Przewodniczącym Rady Najwyższej Adżarii, na zaproszenie Ambasady Gruzji w Polsce, uczestniczyła w otwarciu Konsulatu Honorowego Gruzji we Wrocławiu. W związku z obecnością w składzie delegacji Zaala Mikeladze – Ministra Zdrowia Adżarii miało wówczas miejsce spotkanie z przedstawicielami departamentu zdrowia UMWD oraz wizyta w Dolnośląskim Centrum Onkologii. Przy tej okazji zostały omówione projekty wymian stażowych lekarzy, praktyk dla studentów medycyny obu regionów oraz ewentualny udział Adżarii w projektach UE dedykowanych ochronie zdrowia. 


Dodatkowo, w ubiegłym roku szkolnym, został zrealizowany wspólnie nowy projekt edukacyjny – wzajemne konkursy wiedzy o kraju i regionie partnera. W trzech etapach konkursu wiedzy wzięło udział około 500 dolnośląskich i adżarskich uczniów szkół średnich. Pod koniec czerwca br. 10-osobowa grupa zwycięzców dolnośląskiego konkursu wraz nauczycielami odwiedziła Adżarię. W ramach rewizyty, w połowie października tego roku, gościliśmy na Dolnym Śląsku piętnastoososobową grupę adżarskich laureatów oraz dzieci z rodzin poszkodowanych w wojnie rosyjsko-gruzińskiej wraz ze swoimi z opiekunami.