rozmiar czcionki: A | A | A

Udział przedstawicieli Dolnego Śląska w uroczystości w Libercu

29.10.2018 15:08

W ramach współpracy międzyregionalnej przedstawiciele Województwa Dolnośląskiego wzięli udział w uroczystości wręczenia nagród najwybitniejszym obywatelom Kraju Libereckiego, przyznanych z okazji 100. rocznicy utworzenia Republiki Czechosłowackiej.

29 października w Galerii Sztuki w Libercu  Martin Puta, Hetman Kraju Libereckiego wyróżnił ośmioro obywateli zasłużonych za działania na rzecz Kraju Libereckiego. Wydarzenie odbyło się z udziałem gości zagranicznych, wśród których znaleźli się:  Julian Golak - Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Jacek Pilawa - Wiceprzewodniczący Komisji Współpracy Zagranicznej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Piotr Roman - Prezydent Bolesławca występujący w roli Prezydenta Euroregionu Nysa a także Ambasador RFN w Republice Czeskiej oraz przedstawiciele szwajcarskiej instytucji współpracującej z Krajem Libereckim w zakresie kształcenia młodzieży.

Szczególnie uroczysty charakter wydarzenia związany był z obchodami 100. rocznicy utworzenia Republiki Czechosłowackiej, które zbiegły się z obchodami w Polsce 100 - lecia odzyskania Niepodległości.

W gronie laureatów nagrody Martina Puty, Hetmana Kraju Libereckiego znaleźli się m.in.:
- Karl Kostka, Burmistrz Liberca w latach 1929 1938, zasłużony dla rozwoju miasta oraz kontaktów czesko - niemieckich;
- Alena Bradlova, założycielka chóru dziecięcego Jizerka, który w 2018 r. obchodzi 50. rocznicę działalności artystycznej. Chór cieszy się światową sławą i koncertuje zarówno w Europie jak i na innych kontynentach;
- Roman Karpaš, autor i współautor publikacji o Górach Izerskich (m. in. unikatowego albumu „Góry Izerskie z lotu ptaka”), właściciel wydawnictwa, autor wystaw przedstawiających walory Gór Izerskich, prezentowanych w Republice Czeskiej oraz poza granicami Czech, m. in. w Polsce i Irlandii.


Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości Kraju Libereckiego.