rozmiar czcionki: A | A | A

Spotkanie z przedstawicielem Ambasady Królestwa Niderlandów

21.10.2009 16:21

15 października w urzędzie marszałkowskim odbyło się spotkanie w sprawie organizacji Roku Marianny Orańskiej.

W spotkaniu z Martinem Van Dijkiem, attache ds. kultury Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie, wzięli udział: Tadeusz Cymbała, wicestarosta powiatu ząbkowickiego, Edward Skubisz i Helena Żuraw z Konsulatu Honorowego Królestwa Niderlandów we Wrocławiu oraz ze strony urzędu marszałkowskiego: Rajmund Papiernik, wicedyrektor Wydziału Promocji, Agnieszka Goranin z Wydziału Współpracy z Zagranicą i Regionami Europejskimi oraz Mariusz Urbańczyk z Wydziału Kultury.

Podczas rozmów przedstawione zostały harmonogramy działań gmin i powiatów w ramach Roku Marianny Orańskiej oraz szlak transgraniczny Marianny Orańskiej. Poruszono także temat zaangażowania ambasady i konsulatu w organizację roku. Martin Van Dijk potwierdził udział Ambasadora Królestwa Niderlandów w konferencji prasowej inaugurującej Rok Marianny Orańskiej. Organizację konferencji planuje się na 19 listopada br. we Wrocławiu. W tym dniu zaprezentowana zostanie także okolicznościowa moneta z wizerunkiem holenderskiej królewny.

Do końca listopada br. zostanie utworzony harmonogram obchodów Roku Marianny Orańskiej o randze regionalnej.


ROK MARIANNY ORAŃSKIEJ
16 grudnia 2008 roku radni Sejmiku podjęli uchwałę ustanawiającą rok 2010 "Rokiem Marianny Orańskiej" w Województwie Dolnośląskim. W tym samym roku przypada dwusetna rocznica urodzin królewny Marianny Orańskiej, córki Wilhelma I Orańskiego króla Niderlandów, która część życia spędziła na terenie Dolnego Śląska. Należały do niej posiadłości między innymi w Kamieńcu Ząbkowickim i Bardzie Śląskim. Angażowała się w działalność na rzecz lokalnej społeczności. Dbała m.in. o zagospodarowanie kompleksów leśnych, wprowadzenie stawów hodowlanych, założenie wapienników i kamieniołomów oraz podejmowała wiele innych działań, przyczyniając się do rozwoju wsi i miasteczek. Zakładała także przytułki dla ubogich. Dlatego też wśród ludności zyskała przydomek „Dobrej Pani”.

Jedna z jej rezydencji zlokalizowana była na terenie obecnej Republiki Czeskiej, w Bilej Vodzie. W tym mieście podpisano porozumienie pomiędzy władzami samorządowymi przygranicznych gmin i powiatów w sprawie przystąpienia do realizacji "Szlaku Królewny Marianny Orańskiej". Transgraniczny szlak przebiegać będzie przez Ząbkowice Śląskie, Kamieniec Ząbkowicki, Złoty Stok,  Bílą Vodę, Javorník, Travnę, Lutynię, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie, Staré Město, Králíky, Międzylesie, Międzygórze, Idzików, Sienną, Kletno, Starą Morawę, Stronie Śląskie, Lądek Zdrój, Złoty Stok, Kamieniec Ząbkowicki. W ramach obchodów roku szlak zostanie oznaczony i opisany.
Rok Marianny Orańskiej przyczyni się do podniesienia atrakcyjności Dolnego Śląska, promując go wśród turystów krajowych i zagranicznych.