rozmiar czcionki: A | A | A

Przewodniczący dolnośląskiego sejmiku gościł ambasadora Kazachstanu

03.04.2019 10:59

Otwarcie konsulatu honorowego Kazachstanu we Wrocławiu oraz współpraca na poziomie regionalnym między naszymi krajami były głównymi tematami rozmów podczas pierwszej wizyty Ambasadora Kazachstanu Margulana Bajmukhana na Dolnym Śląsku. Gospodarzem spotkania był Andrzej Jaroch – Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

W spotkaniu uczestniczyli również sejmikowi radni: Ewelina Szydłowska, Damian Mrozek i Wojciech Bochniak oraz Karol Przywara – Dyrektor Wydziału Współpracy z zagranicą w urzędzie marszałkowskim. Ambasador odwiedził Dolny Śląsk w związku z uroczystym otwarciem Konsulatu Honorowego Kazachstanu we Wrocławiu. Placówka obejmie swoim zasięgiem obszar województw Dolnośląskiego, Opolskiego i Lubuskiego, a funkcję Konsula Honorowego pełnić będzie Pan Jarzy Bar.

Ambasador Margulan  Bajmukhan odwiedza Dolny Śląsk po raz pierwszy, ale nie jest to jego pierwszy kontakt z przedstawicielami dolnośląskiego samorządu. Dwa lata temu, podczas odbywającej się w stolicy Kazachstanu Astanie Międzynarodowej Wystawy Expo 2017, ambasador spotkał się z marszałkiem Cezarym Przybylskim i dolnośląską delegacją.

Kontakty władz Dolnego Śląska z Kazachstanem sięgają roku 2001. Właśnie wtedy przedstawiciele Obwodu Północnokazachstańskiego odwiedzili nasz region i dolnośląskie firmy m.in. Hasco-Lek i Browary Dolnośląskie oraz Wałbrzyską Strefę Ekonomiczną. Kolejne lata to wiele spotkań podczas których omawiano zakres i pola przyszłej współpracy. W roku 2014 marszałek Cezary Przybylski spotkał się z ówczesnym ambasadorem Kazachstanu w Polsce – Yerikiem Utembajewem, a 3 lata później Dolny Śląsk zaprezentował się podczas Międzynarodowej Wystawy Expo 2017 w Astanie.

W skład dolnośląskiej delegacji na Expo wchodzili również Przewodniczący Sejmiku, dolnośląscy radni, przedstawiciele biznesu, Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej i regionalnych mediów. Rezultatem wizyty w Kazachstanie  podczas Wystawy EXPO 2017 było nawiązanie kontaktów z instytucjami i samorządami gospodarczymi  na szczeblu krajowym i regionalnym oraz Izbami Handlowo-Przemysłowymi w Astanie i Kokczetawie.