rozmiar czcionki: A | A | A

Oto zwycięzcy Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej!

14.06.2019 10:24

Poznaliśmy zwycięzców Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. Podczas posiedzeń jury w Warszawie i Berlinie w marcu jury nominowało 27 prac. Wczoraj wieczorem w Zamku Topacz odbyła się uroczysta gala, podczas której usłyszeliśmy werdykt jury.

„Czy Europa się rozpada?” – pod takim hasłem odbywają się tegoroczne Polsko-Niemieckie Dni Mediów we Wrocławiu. Wczoraj i dziś, podczas warsztatów i debat w Dolnośląskim Centrum Filmowym, dziennikarze i politycy rozmawiają o zmianach na scenie politycznej państw członkowskich Unii Europejskiej. Tematy warsztatów koncentrują się wokół najważniejszych tematów dziennikarskich i politycznych w Polsce i Niemczech: zmian w środowisku medialnym, tematyki energetycznej, framingu czy big data.


W ramach trwających Dni Mediów został rozstrzygnięty Konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego. Nagroda przyznawana jest w pięciu kategoriach: Prasa, Radio, Telewizja, Multimedia/Online oraz „Dziennikarstwo na Pograniczu”.


Bardzo się cieszę, że gala tegorocznego konkursu odbyła się na Dolnym Śląsku, we Wrocławiu, w regionie, w którym od lat budujemy bardzo dobre relacje z naszymi Sąsiadami-Przyjaciółmi z Niemiec. Wiele nas łączy, historia i teraźniejszość, razem budujemy przyszłość w zjednoczonej Europie. O tym wszystkim warto mówić, warto pamiętać i warto doceniać nasze partnerskie relacje. Polsko-Niemieckie Dni Mediów wraz z XXII edycją konkursu przyniosły bardzo dobre prace dziennikarskie, poruszające tematykę relacji polsko-niemieckich. Dziękuję wszystkim dziennikarzom za udział w konkursie, a laureatom najlepszych prac serdecznie gratuluję – mówił podczas gali Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Nagroda przyznawana jest w pięciu kategoriach: Prasa, Radio, Telewizja, Multimedia/Online oraz „Dziennikarstwo na Pograniczu”.


Zwycięzcami zostali:


Kategoria Prasa: „Uchodźcze dzieci dużo rozumieją”. Urszula Ptak (Krytyka Polityczna).

Kategoria Radio: „Fahrraddiebe – Folge 4”. Pia Rauschenberger (Deutschlandfunk Nova).

Kategoria Telewizja: „Gott – Ehre – Vaterland. Polens Nationalisten marschieren“. Natalie Steger, Milena Drzewiecka (Phoenix Dokumentationen).

Kategoria Multimedia: „Polnische Jugend: Karriere unter Tage“. Helene Bienvenu, Kasia Strek (Cafébabel – das Europamagazin).

Kategoria „Dziennikarstwo na Pograniczu“: „W domu mówimy po polsku”. Małgorzata Jurgiel (Redakcja publicystyki, Polskie Radio Szczecin S.A).


Jury wybierało spośród 115 zgłoszeń, z czego 56 z nich nadesłano z Polski, a 59 – z Niemiec. Nagroda w każdej kategorii wynosiło 5.000 euro. Nagrodę w kat. „Dziennikarstwo na Pograniczu” ufundowało Województwo Dolnośląskie.


Podczas Gali Marszałek Cezary Przybylski przekazał pałeczkę Dni Mediów i tym samym organizację Polsko-Niemieckich Dni Mediów 2020 Sekretarzowi Stanu i Pełnomocnikowi kraju związkowego Brandenburgia ds. mediów i stosunków międzynarodowych Thomasowi Kralinskiemu. Kralinski zaprosił przedstawicielki i przedstawicieli mediów i polityki do Frankfurtu nad Odrą, gdzie Dni Mediów 2020 odbędą się we współpracy z  Uniwersytetem Europejskim Viadrina. Kralinski podkreślił, że Brandenburgia bardzo świadomie wybrała Frankfurt jako miejsce organizacji konferencji. Życzyłby sobie nie tylko wielu dogłębnych debat, lecz także spojrzenia na kiedyś hanzeatyckie, a teraz polsko-niemieckie podwójne miasto nad Odrą, która od dawna nie jest już dzielącą, lecz łączącą rzeką.

Fundatorami Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius i Fundacja Roberta Boscha oraz sześć regionów partnerskich: trzy województwa – dolnośląskie, zachodniopomorskie i lubuskie – i trzy kraje związkowe – Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia.


Więcej informacji na www.dnimediow.org.