rozmiar czcionki: A | A | A

Komisja Komitetu Regionów obradowała na Dolnym Śląsku

16.09.2009 13:50

14 i 15 września, we Wrocławiu gościli członkowie Komisji Polityki Gospodarczej i Społecznej Komitetu Regionów (ECOS). Komisja raz w roku obraduje poza Brukselą, tym razem, na zaproszenie Marszałka Województwa Marka Łapińskiego, gościli na Dolnym Śląsku. Przedstawiciele ECOS i Dolnego Śląska wspólnie debatowali o przyszłości Strategii Lizbońskiej i o sposobach zwalczania spowolnienia gospodarczego.

fot. Bożena Ślabska

Pierwszego dnia Komisja obradowała na temat opinii nad dokumentami które zaprezentowane zostaną Komisji Europejskiej, wśród nich znalazły się m.in. rozważania na temat przyszłości Strategii Lizbońskiej, drugi dzień poświęcono, natomiast dyskusji i wymianie doświadczeń na temat: „Przemiany w przemyśle i restrukturyzacji. Sposoby minimalizowania skutków kryzysu gospodarczego”.

Seminarium składało się z dwóch sesji tematycznych:
1)    „Restrukturyzacja - skuteczne narzędzie wszystkich szczebli władzy i przedsiębiorstw na rzecz pobudzania postępu gospodarczego w regionach UE”. Swoje wykłady wygłosili tutaj: Fernando Vasquez, przedstawiciel Dyrekcji ds. Zatrudnienia, Spraw Socjalnych i Równych Szans Komisji Europejskiej, Radosław Owczarzak z Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, Christian Saublens z Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Witold Krochmal, Burmistrz Wołowa, członek komisji ECOS.
2)    W drugiej sesji „Instrumenty pomocy finansowej na rzecz restrukturyzacji w okresie spowolnienia gospodarczego” swoje prelekcje wygłosili: prof. Marian Noga, Członek Rady Polityki Pieniężnej, Richard Baker, menedżer ds. polityki i badań, inicjatywa The Northen Way, Heidrun Jung, Wicekonsul generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu oraz Marek Łapiński, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Podczas swojego wystąpienia Marszałek Łapiński zaprezentował członkom Komisji efekty wdrażania Pakietu Antykryzysowego dla Stabilnego Rozwoju Dolnego Śląska. Marszałek opowiedział także o sprawnym wykorzystywaniu funduszy unijnych, wsparciu dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz o pomysłach związanych z transportem (m.in. o Dolnośląskiej Kolei Dojazdowej czy strategii wywozu kruszyw).

Przewodnicząca Komisji ECOS, Constance Hanniffy podziękowała za zaproszenie na Dolny Śląsk, podkreśliła imponującą historię naszego regionu i spore przemiany jakie zaszły tu w ostatnich latach, przedstawiła także Dolny Śląsk to przykład dobrej wizji rozwoju.  

Spotykamy się na Dolnym Śląsku, aby udowodnić, że to regiony najlepiej decydują o podziale środków unijnych, dzieląc je nie tylko dla największych miast, ale także wspomagając rozwój, tych mniejszych, często bardziej potrzebujących miejscowości”- powiedział podczas konferencji prasowej gospodarz spotkania, Marszałek Marek Łapiński. „Trzeba głównie inwestować w infrastrukturę, bo to ona napędza rozwój pozostałych dziedzin” – tłumaczył Marszałek. „Wierzę, że dzięki tej wizycie również mieszkańcy Dolnego Śląska bliżej poznają specyfikę unijnych instytucji, więcej dowiedzą się o  ich roli i znaczeniu dla wspólnoty, a także przekonają się, że głos lokalnych społeczności, głos regionów Europy, ma dla naszej przyszłości ogromne znaczenie.”- dodał Marszałek.

Komitet Regionów, którego jedną z 6 komisji jest właśnie ECOS, to organ doradczy i opiniodawczy Unii Europejskiej, powołany do życia w 1994  roku. Liczy on 344 członków reprezentujących różne państwa członkowskie, w zależności od wielkość jego populacji. Polska posiada 21 swoich przedstawicieli w Komitecie.
Rola Komitetu Regionów polega na reprezentowaniu na forum unijnym stanowisk władz lokalnych i regionalnych wobec ustawodawstwa UE poprzez wydawanie opinii na temat propozycji legislacyjnych Komisji Europejskiej.

Gospodarzem i organizatorem obrad Komisji Polityki Gospodarczej i Społecznej Komitetu Regionów (ECOS) we Wrocławiu był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.