rozmiar czcionki: A | A | A

Dzień Polski w Pradze

17.06.2019 09:37

Instytut Polski w Pradze po raz kolejny zorganizował obchody Dnia Polskiego. Uroczystość odbyła się w ogrodach Ambasady RP w czeskiej stolicy i zgromadziła kilka tysięcy gości. W spotkaniu uczestniczyli m.in. marszałek Cezary Przybylski, członek zarządu województwa Michał Bobowiec oraz Igor Wójcik, Dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Na potrzeby wydarzenia organizatorzy udostępnili zamknięte na co dzień dla turystów, a nawet mieszkańców Pragi, ogrody Pałacu Fuerstenbergów, gdzie mieści się polska ambasada. Założone już w XVII wieku na terenie dawnej winnicy ogrody zlokalizowane są bezpośrednio pod praskim wzgórzem zamkowym.


Obchody Dnia Polskiego jak co roku dały okazję wystawcom z całej Polski do zaprezentowania swoich walorów turystycznych i tym samym zachęcenia czeskich przyjaciół do odwiedzin w naszym kraju. W tym roku Dolny Śląsk reprezentowało aż 13 podmiotów, których stoiska cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Znalazły się wśród nich m.in. Kopalnia Złoty Stok, Twierdza Srebrna Góra, Zamek Książ, Zamek Czocha, Zamek Grodno i Sztolnie Walimskie, a także Podziemne Miasto Osówka.


Wizyta w Pradze była okazją do spotkania marszałka z z Ambasador RP w Republice Czeskiej J.E. Barbarą Ćwioro, a także do rozmów z przedstawicielami Kraju Środkowoczeskiego, który jest regionem partnerskim Dolnego Śląska. Porozumienie o współpracy z Krajem Środkowoczeskim podpisano we wrześniu ubiegłego roku. To piąty kraj czeski (po Kraju Libereckim, Kralovohradeckim, Ołomunieckim oraz Pardubickim), z którym Dolny Śląsk połączony został umową partnerską. Regiony rozpoczęły współpracę m.in. w zakresie gospodarki, turystyki czy w ramach wspólnych przedsięwzięć kulturalnych.


Dzień wcześniej dolnośląska delegacja odwiedziła Milovice, gdzie wspólnie z czeskimi samorządowcami omawiano wspólne inicjatywy w dziedzinach sportu, turystyki oraz promocji Dolnośląskiego Szlaku Piwa i Wina w Republice Czeskiej. Poruszono również temat Szlaku św. Wojciecha, który przebiegałby od Pragi przez Dolny Śląsk aż do Gdańska. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Michał Bobowiec – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Karol Przywara – Dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą, Igor Wójcik – Dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, a Kraj Środkowoczeski reprezentowali: Miloš Petera – Zastępca Hetmana Kraju Środkowoczeskiego, odpowiedzialny za obszary wiejskie, Martin Herman – Członek Zarządu Kraju Środkowoczeskiego.