rozmiar czcionki: A | A | A

Artysta z Chin we Wrocławiu

06.12.2016 12:00

W dniu 6 grudnia 2016 roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu odbyła się wystawa malarza Pana Yang Shuanglin’a, zwanego współczesnym chińskim wenren, czyli erudytą, osobą zainteresowaną literaturą, kaligrafią, malarstwem, muzyką.

W otwarciu wystawy udział wzięli między innymi Piotr Oszczanowski, Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Igor Wójcik, Dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, przedstawiciele Akademii Sztuk Pięknych, Karol Przywara, Dyrektor Wydziału Współpracy   z Zagranicą oraz Barbara Kluza – Kierownik Działu Kontaktów Pozaeuropejskich.
Yang Shuanglin w swoich pracach przedstawia przede wszystkich motywy pejzażowe, góry i wodę. Artysta korzysta przeważnie z tuszu i farb, a tradycyjne style są dla niego inspiracją do stworzenia oryginalnych dzieł. Artysta namalował oryginalny pejzaż, a goście wernisażu mogli podziwiać kunszt malarski i proces powstawania dzieła. Kuratorkami wystawy są Dorota Róż-Mielecka oraz Katarzyna Matuszczyk-Lu.
Spotkanie to było doskonałą okazją do omówienia potencjalnej współpracy kulturalnej  i gospodarczej pomiędzy prowincją Shaanxi a Województwem Dolnośląskim. Kolejne spotkania, które przybliżą prowincję Shaanxi odbędą się w przyszłym roku.
Podczas pobytu we Wrocławiu delegacja z Chin spotkała się także z prof. Piotrem Błażejewskim z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zapoczątkowane zostały rozmowy o współpracy środowisk artystycznych z Wrocławia i prowincji Shaanxi.

                                                        ***
Xi’an  – miasto w środkowych Chinach, ośrodek administracyjny prowincji Shaanxi, w dolinie rzeki Wei He (dopływ Huang He). Uznawane za jedno z najważniejszych historycznie miast Chin. Powstało ponad 3100 lat temu i było stolicą trzynastu dynastii, m.in. Zhou, Qin, Han, Tang. W Xi’an kończył się i zaczynał Jedwabny szlak łączący Chiny z Europą.
Według spisu narodowego 2010 roku liczba mieszkańców wszystkich dziewięciu dzielnic miasta wynosiła 6 501 189. Cała jednostka administracyjna "miasto Xi’an" w 2010 liczyła 8 467 837 mieszkańców.
Duży ośrodek turystyczny i gospodarczy z rozwiniętym przemysłem wysokich technologii, maszynowym, elektrotechnicznym, elektronicznym, środków transportu, włókienniczym, spożywczym, ceramicznym oraz hutnictwem żelaza. W mieście działa kilkanaście szkół wyższych.
Główną atrakcją turystyczną jest znajdujące się w pobliżu miasta muzeum Terakotowej Armii. Są to gliniane figury naturalnej wielkości mężczyzn ustawionych w szyku bojowym. Odkryte przez chłopów kopiących studnię w 1974 roku. Najatrakcyjniejszym miejscem miasta jest położona w centrum, tuż obok Wieży Bębna, dzielnica muzułmańska  z zabytkowym Wielkim Meczetem wybudowanym za czasów dynastii Tang. Centrum miasta okalają mury miejskie
z czasów dynastii Ming. Na południe od murów miejskich znajdują się dwie buddyjskie pagody wzniesione za czasów dynastii Tang: Wielka Pagoda Dzikich Gęsi   i Mała Pagoda Dzikich Gęsi.