rozmiar czcionki: A | A | A

Ambasador Finlandii gościem marszałka

26.11.2019 10:00

Jego Ekscelencja Juha Ottman - Ambasador Finlandii w Warszawie oraz Małgorzata Węgrzyn-Wysocka - Konsul Honorowa Finlandii we Wrocławiu byli dziś gośćmi marszałka Cezarego Przybylskiego. Tematami spotkania były kontakty Dolnego Śląska z fińskimi partnerami oraz potencjał gospodarczy naszego regionu.

Ambasador Finlandii pełni misję dyplomatyczną w Polsce od ubiegłego roku i jest to jego pierwsza wizyta na Dolnym Śląsku. Tematami spotkania były m.in. strategi a rozwoju województwa dolnośląskiego oraz międzynarodowy projekr Remix, w którym nasze województwo bierze udział, a którego głównym partnerem wiodącym jest fiński region - Laponia. Projekt Remix funkcjonuje w ramach Interreg Europa 2014-2020, a jego celem jest poprawa wdrażania regionalnych strategii i programów, które wspierają rozwój innowacyjności i inteligentnych specjalizacji w dziedzinie górnictwa oraz branż pokrewnych.


Kapitał fiński na Dolnym Śląsku
Wg danych z 2015 r na Dolnym Śląsku jest 25 firm z kapitałem fińskim, wartość zainwestowanego kapitału fińskiego wynosi ok. 250 mln euro. Wybrane, znaczące firmy z kapitałem fińskim: Fortum Power and Heat Polska (koncern energetyczny), Nokia Siemens Networks (koncern telekomunikacyjny), Tieto (koncern informatyczny), Walki (producent materiałów do opakowań ochronnych i laminatów technicznych), UPM Raflatac (światowy lider wśród dostawców rozwiązań w zakresie samoprzylepnych materiałów etykietowych), Ruukki Polska Sp.z o.o (jest producentem m.in. płyt warstwowych i obornickich, dachów i konstrukcji stalowych, rynien, we Wrocławiu posiada centrum usług finansowych).