rozmiar czcionki: A | A | A

X-lecie Kolei Dolnośląskich

08.12.2017 11:27 11:27

Kiedy 14 grudnia 2007 roku na tory wyjechał pierwszy pociąg Kolei Dolnośląskich, regionalny przewoźnik obsługiwał tylko dwie trasy. 10 lat temu w skład taboru spółki wchodziło zaledwie 5 pociągów. Przez ostatnią dekadę w naszym regionie miała miejsce prawdziwa kolejowa rewolucja, a pasażerowie zdążyli się już przyzwyczaić do komfortu podróżowania.

Dziś Koleje Dolnośląskie obsługują 17 linii kolejowych, z czego 6 połączeń transgranicznych do Czech i Niemiec. Tabor spółki to już 57 w pełni klimatyzowanych pociągów. 11 z nich to ultranowoczesne pięcioczłonowe pojazdy wyprodukowane przez nowosądecką firmę NEWAG. Każdy z nowych niskopodłogowych pociągów jest wyposażony w wi-fi, fotele z regulowanym oparciem, gniazdka USB oraz biletomaty.


Pojawienie się na torach Kolei Dolnośląskich całkowicie zmieniło krajobraz transportu szynowego w naszym regionie. Pasażerowie, którzy lata temu zrezygnowali z tej formy podróżowania, znów wybierają kolej. Dziś mogą liczyć na coraz większą dostępność, wysoki komfort, bezpieczeństwo i niezawodność. To jednak nie koniec. Zarząd Województwa Dolnośląskiego wspólnie z regionalnym przewoźnikiem systematycznie chce rozwijać siatkę połączeń zarówno w ramach kolei aglomeracji wrocławskiej, jak i na terenie całego regionu – zaznacza Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.


W 2008 roku pociągi Kolei Dolnośląskich przejechały 30 tysięcy kilometrów i przewiozły niespełna 300 tysięcy pasażerów. Dzięki strategii konsekwentnie realizowanej w 2017 roku regionalny przewoźnik obsłuży ponad 9 milionów pasażerów, a pociągi z herbem Dolnego Śląska przejadą prawie 7 milionów kilometrów.


Stale rosnąca liczba pasażerów Kolei Dolnośląskich wyraźnie pokazuje, że kierunek rozwoju transportu szynowego obrany przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego sprawdza się. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez zaangażowania i ciężkiej pracy całego naszego zespołu. Dzięki niemu tysiące mieszkańców regionu codziennie wybiera Koleje Dolnośląskie – podkreśla Piotr Rachwalski, prezes zarządu spółki.


10 lat dla transportu kolejowego to krótki okres. Przed Kolejami Dolnośląskimi stoją nowe  wyzwania. Budowa zaplecza technicznego dla ciągle powiększającego się taboru, zakup kolejnych nowoczesnych pociągów czy uruchomienie dawno nieczynnych linii kolejowych kiedyś pozostawały w sferze marzeń. Dziś te projekty wydają się realne jak nigdy wcześniej – podsumowuje marszałek Cezary Przybylski.


fot. Grzegorz Jóźwicki