rozmiar czcionki: A | A | A

Wybudujemy halę lekkoatletyczną we Wrocławiu

06.07.2017 11:41 11:41

W stolicy Dolnego Śląska powstanie pierwsza kryta hala lekkoatletyczna, w której sportowcy będą mogli trenować przez cały rok. Dziś w urzędzie marszałkowskim podpisano list intencyjny w sprawie budowy nowego obiektu. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 30 mln zł.

Hala lekkoatletyczna ma powstać do końca 2021 r. na terenach przy Stadionie Olimpijskim. Będzie służyć wyłącznie do treningów lekkoatletycznych oraz zawodów w dyscyplinach lekkoatletycznych. Nowy obiekt będzie wyposażony m.in. w 4-torową bieżnię okrężną (200 m), 8-torową bieżnię do sprintu (60 m), 2-rozbiegową skocznię w dali do trójskoku, skocznię wzwyż, skocznię do skoku o tyczce z rozbiegiem, boisko do rzutów kulą, 4-torową bieżnię 100 m zakończoną skocznią w dal,  boiskiem do rzutów długich oraz pomieszczeniami do fizjoterapii, rehabilitacji i odnowy biologicznej. Trybuny pomieszczą ok. 300 kibiców.


Po kilku latach inwestycji mamy na Dolnym Śląsku bardzo bogatą infrastrukturę sportową.  W ramach programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu” wybudowaliśmy 42 boiska lekkoatletyczne oraz kilkadziesiąt innych, z reguły lokalnych obiektów sportowych. W ostatnim czasie dofinansowaliśmy również remont Stadionu Olimpijskiego. Dzisiaj zdecydowana większość sportowców z Dolnego Śląska ma obiekty, na których może trenować i rywalizować. To, czego brakowało, to kryty obiekt lekkoatletyczny, pozwalający na prowadzenie wszechstronnych treningów lekkoatletów. Tą lukę zamierzamy teraz wspólnie z Gminą Wrocław, Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i Związkiem Lekkiej Atletyki uzupełnić – mówi Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa.


Koszt inwestycji szacuje się na ok. 30 mln zł. AWF we Wrocławiu zobowiązał się pozyskać środki w wysokości 70% kosztów budowy hali z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki. Pozostałe fundusze zapewnią Miasto Wrocław i Województwo Dolnośląskie. AWF będzie też koordynatorem realizacji inwestycji. Natomiast koszty utrzymania i funkcjonowania hali, w tym także zapewnienia  wykwalifikowanych trenerów lekkoatletycznych, którzy prowadzić będą w hali treningi i zawody lekkoatletyczne przejmie DZLA.


Dzięki naszemu porozumieniu i budowie nowej hali zrealizowane zostaną marzenia wielu dolnośląskich sportowców, którzy obecnie muszą korzystać z tego typu obiektów poza naszym województwem. Ta sytuacja zmieni się już za 3 lata. Jeszcze w tym roku urząd marszałkowski ogłosi i rozstrzygnie konkurs na koncepcję architektoniczną obiektu. Inwestycję chcemy zakończyć w 2021 roku – zaznacza wicemarszałek Iwona Krawczyk. − Nasza hala będzie miejscem treningów, zawodów i dydaktyki prowadzonej przez wrocławską AWF. Bardzo nam zależy na tym, aby Dolny Śląsk utrzymał pozycję sportowego lidera na mapie Polski, a nasi sportowcy mogli korzystać z obiektów o najwyższych standardach. Tylko w ten sposób utalentowani młodzi sportowcy z Dolnego Śląska będą w stanie skutecznie rywalizować na najwyższym poziomie.



List intencyjny w sprawie budowy hali sportowej podpisali dzisiaj:

•    Iwona Krawczyk, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego,
•    Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego,
•    Jacek Sutryk, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych (z up. Prezydenta Wrocławia),
•    dr. hab. Andrzej Rokita, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu,
•    Tomasz Majewski, Wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki,
•    Paweł Olszański, Sekretarz Generalny Polskiego Związku Lekkiej Atletyki,
•    Zygmunt Worsa, Prezes Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki,
•    Anna Kozanecka, Sekretarz Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki.