rozmiar czcionki: A | A | A

Wspólny projekt Uniwersytetu Metropolitan Manchester i Uniwersytetu Wrocławskiego dla rozwoju Dolnego Śląska

27.04.2016 14:35 14:35

Marszałek Cezary Przybylski spotkał się z profesorem Chrisem Foxem, gubernatorem Uniwersytetu Metropolitan Manchester oraz kierownikiem Sekcji Badań i Ewaluacji Strategii Politycznych przy tym uniwersytecie. Prof. Chris Fox przedstawił informację o projekcie "Innovative Social Investment: Strengthening communities in Europe (Innowacyjne inwestycje społeczne: Wzmacnienie wspólnot w Europie)", finansowanym przez Komisję Europejską w ramach Programu Horyzont 2020. W spotkaniu uczestniczyli również prof. UWr dr Aldona Wiktorska-Święcka, dr Małgorzata Michalewska-Pawlak z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Zbigniew Dynak, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego.

Projekt o akronimie INNOSI (www.innosi.eu) rozpoczął się w maju 2015 roku i w jego ramach przez 2 lata prowadzone będą interdyscyplinarne badania naukowe nad innowacyjnymi strategiami inwestycyjnymi, dzięki którym możliwa jest poprawa jakości życia mieszkańców w miastach i regionach w Europie. Badania uwzględniają kilka obszarów: znaczenie kontekstu regionalnego w zakresie inwestycji społecznych, rolę innowacji społecznych w inwestycjach społecznych, potrzebę uznania i mierzenia społecznej, jak i ekonomicznej wartości w ocenie realizacji polityk oraz oddziaływanie inwestycji społecznych na budowanie tożsamości społecznej w Europie. Projekt jest realizowany we współpracy z 17 partnerami z 10 państw UE, w tym z 10 uczelniami m.in. z Uniwersytetem Wrocławskim i 7 organizacjami pozarządowymi.


- Projekt został doceniony w konkursie Polskiej Nagrody Innowacyjności organizowanym przez „Dziennik Gazetę Prawną” i uzyskał nominację dla Uniwersytetu Wrocławskiego w kategorii najbardziej innowacyjnej uczelni w Polsce – mówi prof. Aldona Wiktorska-Święcka.


W ramach projektu planuje się przeprowadzenie 20 studiów przypadków w regionach krajów członkowskich i sformułowanie prognoz – scenariuszy rozwoju ekonomii społecznej wraz z rekomendacjami dla władz regionalnych, krajowych i Komisji Europejskiej odnośnie metodologii pomiaru efektywności inwestycji społecznych oraz nowych narzędzi polityki rozwoju w tym obszarze.
   
Uczestnicy spotkania wymienili poglądy na temat doświadczeń Dolnego Śląska i Polski w realizacji polityki społecznej. Inwestycje infrastrukturalne zrealizowane w ostatnich 25 latach, także dzięki wsparciu Unii Europejskiej, wpłynęły znacząco na wzrost konkurencyjności gospodarki i poziomu życia mieszkańców Dolnego Śląska. Jednak równie ważnym czynnikiem rozwoju są inwestycje w kapitał ludzki i społeczny. Ich wymiar finansowy jest znacznie mniejszy, ale efektywność przewyższa wielokrotnie tzw. inwestycje twarde.

- Chcemy realizować przedsięwzięcia związane ze zwiększeniem partnerstwa społecznego. Chodzi między innymi o sektor ekonomii społecznej oraz organizacje pozarządowe, które odgrywają ogromną rolę w przejmowaniu zadań publicznych i budowaniu gospodarki społecznej jako uzupełnienie głównego nurtu gospodarki i rynku pracy – zapowiada marszałek Cezary Przybylski. - Mam nadzieję, że wspólny projekt Uniwersytetu Manchester i Uniwersytetu Wrocławskiego dostarczy impulsów dla konkretyzacji naszych projektów i narzędzi do ich realizacji – dodaje marszałek.



Uczelnia w Manchester (Północno-Zachodnia Anglia) powstała w 1824 roku, ale najbardziej dynamiczny rozwój notuje od uzyskania statusu uniwersytetu w 1992 roku. Stale rośnie liczba naukowców i studentów. Obecnie studiuje tam prawie 32 tys. osób, w tym 3 tys. studentów ze 130 krajów świata. 65% aktywności badawczej uczelni prowadzonej przez 203 światowej klasy naukowców odbywa się we współpracy z globalnymi koncernami m.in. Nestle, Microsoft, Johnson&Johnson, Siemens. O poziomie działalności edukacyjnej i badawczej Uniwersytetu Manchester Metropolitan świadczą wysokie pozycje w rankingach światowych i brytyjskich. Według „Times’a” jest jednym z 50 najlepszych wśród młodych uniwersytetów na świecie. Zalicza się do 10 najlepszych w Wielkiej Brytanii partnerstw w zakresie transferu wiedzy do małych i średnich przedsiębiorstw.