rozmiar czcionki: A | A | A

Spotkanie z ambasadorem USA

28.02.2014 12:54 12:54

Stephen Mull - Ambasador Stanów Zjednoczonych, Ellen Germain – Konsul Generalny USA w Krakowie oraz Andrew Caruso – konsul ds. polityczno – ekonomicznych byli dziś gośćmi marszałka Cezarego Przybylskiego. Tematem rozmowy była m.in. rola jaką Dolny Śląsk odegra podczas czerwcowych Międzynarodowych Targów CAMACOL, które są największym forum izb gospodarczych obu Ameryk.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephen Mull, przebywa na Dolnym Śląsku w związku z obchodami 10-lecia działalności oddziału Amerykańskiej Izby Handlowej we Wrocławiu. Podczas pobytu we Wrocławiu Ambasador spotkał się z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego, Cezarym Przybylskim. Rozmowa dotyczyła forum izb gospodarczych krajów Ameryki Łacińskiej CAMACOL i roli jaką odegra tam delegacja Dolnego Śląska. Forum rozpocznie się 3 czerwca 2014r. w Miami.


Celem udziału delegacji dolnośląskiej jest rozpoczęcie współpracy z firmami z Ameryki Łacińskiej oraz USA. Podczas targów 8 firm z Dolnego Śląska przedstawi tam własną ofertę. W Camacolu udział wezmą również przedstawiciele Rady ds. Współpracy z Zagranicą oraz KGHM. Rada ds. Współpracy z Zagranicą jest organem działającym przy Marszałku Województwa Dolnośląskiego, a jej zadaniem jest wspieranie dolnośląskiego eksportu i pomoc dla firm z regionu w działalności poza granicami Polski.


Marszałek Cezary Przybylski przekazał również Ambasadorowi Mullowi anglojęzyczny egzemplarz „Listów o Dolnym Śląsku” - dziennika z podróży po Śląsku złożonego z listów pisanych przez Johna Quincy Adamsa – szóstego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Korespondencja powstała w 1800 r. podczas podróży Johna Quincy Adamsa po Dolnym Śląsku. Przyszły prezydent pełnił wówczas funkcję Ambasadora USA w Berlinie. Samorząd województwa planuje zlecić Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju wydanie „Listów o Śląsku” na papierze czerpanym.

***

Na Dolnym Śląsku działa ponad 30 amerykańskich firm. Są to m.in. AIG, Hewlett Packard, 3M, ProLogis, Whirpool, IBM, US Pharmacia, Wabco, Colgate Palmolive. Goście marszałka przekonywali, że Dolny Śląsk zrobił na nich wielkie wrażenie. Uważają, że jest regionem prężenie rozwijającym się, dobrze zarządzanym  i posiadającym duży potencjał ekonomiczno-turystyczny.