rozmiar czcionki: A | A | A

Z widokiem na Sudety

07.08.2013 14:54 14:54

„Nie do opowiedzenia. Do zobaczenia” – to hasło, które idealnie oddaje charakter nowej inwestycji realizowanej na Dolnym Śląsku przy wsparciu unijnym. 20-metrowa wieża widokowa stanie do końca roku na zboczu góry Dzikowiec. Dzięki niej podziwianie urokliwego krajobrazu Sudetów Środkowych będzie jeszcze ciekawsze.

Umowa na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej projektu została podpisana przez burmistrza Boguszowa-Gorc Waldemara Kujawę oraz członka zarządu województwa dolnośląskiego dr Jerzego Tutaja.


„Budowa wieży widokowej na Górze Dzikowiec” w Boguszowie-Gorcach to zadanie obejmujące zarówno budowę wieży, jak i montaż na obiekcie tablicy edukacyjnej, prezentującej walory przyrodnicze obszaru. Wieża wraz z tablicą pełnić będzie rolę obiektu służącego edukacji ekologicznej, przez co przyczyni się do poznania walorów przyrodniczych regionu i wypracowania proekologicznych zachowań. Możliwość zapoznania się z pięknym krajobrazem Sudetów ma pomóc w zrozumieniu jak ważna jest dbałość o środowisko naturalne.


Główną zaletą tablicy zamontowanej na obiekcie będzie przekazywanie informacji na temat różnorodności przyrodniczej, jaką będzie można obserwować z wieży widokowej. Projekt realizowany jest na obszarach prawnie chronionych i atrakcyjnych turystycznie. Tym samym przyczyni się do zachowania potencjału przyrodniczego regionu, a w szczególności obszarów Natura 2000. Między innymi poprzez takie działania Gmina Boguszów-Gorce dąży do tego, aby Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny „Góra Dzikowiec” był atrakcyjny zarówno zimą, jak i latem.


Z budowy obiektu cieszyć się mogą nie tylko turyści. Wieża widokowa będzie także służyć jako element monitoringu przeciwpożarowego Nadleśnictwa Wałbrzych.


Całkowita wartość projektu to blisko 700 tys. zł, z czego 85 % stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Przewidywany okres rzeczowego zakończenia realizacji projektu to grudzień bieżącego roku.