rozmiar czcionki: A | A | A

Wspólnie sprzątamy nasze góry

19.07.2014 15:42 15:42

Weekendowa akcja „Czyste Góry Czyste Szlaki” trwa na Dolnym Śląsku! Zalegające na szlakach, wywożone do lasów, zagrażające ludziom i zwierzętom – wszechobecne śmieci są zmorą w polskich górach. Dlatego, w dniach od 18-20 lipca br. na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Parku Narodowego Gór Stołowych odbywa się wielka akcja sprzątania pod hasłem „Czyste Góry Czyste Szlaki”. Inicjatywę wspiera Województwo Dolnośląskie. Na szlakach, w formie wolontariuszy, z workami i rękawicami pojawił się Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Pomóc może każdy z nas. Wystarczy wybrać się w góry i w trakcie weekendowej wędrówki zbierać pozostawione tam śmieci. Idea przyświecająca akcji nie zakłada, że uda się usunąć wszystkie śmieci pozostawione w górach. Ważny jest aspekt edukacyjny. Organizatorzy i uczestnicy chcą pokazać, że nie brakuje osób przeciwnych śmieceniu w górach i nie pozostają one obojętne na niszczenie otaczającej nas przyrody.


Nie bez powodu do ogólnopolskiej akcji przyłączyło się Województwo Dolnośląskie. Dolnośląskie góry i szlaki obejmują swoim obszarem setki tysięcy hektarów. Sam Karkonoski Park Narodowy położony jest na terenie sześciu gmin: Szklarska Poręba, Piechowice, Jelenia Góra, Podgórzyn, Karpacz i Kowary. Natomiast Park Narodowy Gór Stołowych rozciąga się na terenie Sudetów Środkowych na płn- zach Ziemi Kłodzkiej, przy granicy polsko-czeskiej.


W ramach akcji „Czyste Góry Czyste Szlaki” z workami i rękawicami na szlakach pojawił się m.in. Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego. - Dolnośląskie góry to nasze wspólne dobro dlatego warto o nie zadbać. Akcja „Czyste Góry Czyste Szlaki” to dowód na to, że nie pozostajemy obojętni na to, co dzieje się w naszych górach. Mówimy kategoryczne „nie” zaśmiecaniu szlaków - podkreślił marszałek Przybylski.


Organizatorem i koordynatorem ogólnopolskiego projektu jest Albin Marciniak - podróżnik, taternik, dziennikarz i fotografik. Do udziału w akcji przyłączyły się także: Ministerstwo Środowiska, Polska Organizacja Turystyczna, Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze, National Geographic Polska, Polski Związek Alpinizmu, Magazyn Górski NPM i inni.


Punktem informacyjnym i "bazowym" na terenie KPN jest  namiot Karkonoskiego Parku Narodowego usytuowany obok schroniska Samotnia. Worki i rękawice można pobrać w następujących lokalizacjach:
1. Wejście do KPN przy Orlinku – szlak czerwony w stronę Schroniska nad Łomniczką,
2. Wejście do KPN przy dolnej stacji kolei linowej na Kopę – szlak czarny w stronę Białego Jaru,
3. Wejście do KPN przy kościele Wang – szlak niebieski w stronę Polany.


Worki i rękawice można pobierać od godziny 8:30 do godziny 13:00 oraz bez względu na porę dnia, w schronisku Samotnia. W tych samych punktach znajdują się pojemniki do sortowania odpadów, gdzie można zostawić śmieci.


Wolontariusze Parku Narodowego Gór Stołowych będą rozdają chętnym worki na śmieci w następujących miejscach:
1. Parking w Batorówku (wejście na szlak w kierunku Skalnych Grzybów),
2. Wejście do labiryntu Błędnych Skał,
3. Kancelaria Obwodu Ochronnego Szczeliniec - Karłów nr 33.
Biorący udział w sprzątaniu muszą worki ze śmieciami przekazać organizatorom ze Schroniska Pasterka.

Dodatkowe informacje dotyczące akcji znajdziecie Państwo na stronie: http://www.klubpodroznikow.com/akcje-eko/131-sprzatanie/1854-czyste-sudety-2014