rozmiar czcionki: A | A | A

PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL zakończony

19.05.2013 20:06 20:06

W niedzielę 19 maja w DCF-ie odbyła się gala zamknięcia wrocławskiej edycji 10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL. Grand Prix Dolnego Śląska – Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego i 3 000 euro zdobył film „Scena zbrodni” (reż. Joshua Oppenheimer, Anonymous, Christine Cynn). Nagrodę w imieniu reżyserów odebrał jeden z jego producentów, Andreas Dalsgaard. Film jest wstrząsającym zapisem relacji indonezyjskich dowódców brygad śmierci. Nagrodę 3000 euro i szklaną statuetkę z Galerii Moya na ręce producenta przekazał Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego dr Jerzy Tutaj.

Tegoroczny PLANET+ DOC FILM FESTIVAL po raz drugi odbył się w stolicy Dolnego Śląska. Równolegle festiwal odbywał się w Warszawie. Wrocławska publiczność przez 8 dni obejrzała 50 filmów na 119 seansach kinowych. 18 filmów, które w Warszawie startowały w konkursie głównym o Nagrodę Millennium, walczyły o Grand Prix Dolnego Śląska – Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego.


Podczas gali zamknięcia festiwalu w Dolnośląskim Centrum Filmowym, Jury w składzie: dokumentalistka Kinga Wołoszyn-Świerk, malarz i grafik Paweł Jarodzki i krytyk literacki Stanisław Bereś ogłosiło swój werdykt. W jego uzasadnieniu czytamy: „Ten film powala na kolana, odbiera sen i spokój ducha. Odczuwamy głęboki respekt i szacunek dla cywilnej i artystycznej odwagi reżysera, bo porwał się na rzecz wyjątkowo trudną i niebezpieczną”. To nie jedyna nagroda dla „Sceny zbrodni” na tym festiwalu – w sobotę w Warszawie film zdobył Nagrodę Publiczności oraz 2000 euro, ufundowane przez kanał dokumentalny PLANETE+ i platformę cyfrową nc+.


Werner Herzog powiedział o tym filmie, że to jeden z najważniejszych dokumentów ostatnich 30 lat oraz jeden z najbardziej przerażających i surrealistycznych filmów dokumentalnych, jakie widział w ostatniej dekadzie. Reżyser Joshua Oppenheimer przekonał dawnych indonezyjskich zbrodniarzy, aby odegrali przed kamerą wydarzenia sprzed 50 lat, kiedy to kierowane przez nich reżimowe organizacje paramilitarne zamordowały ponad milion ludzi pod pozorem walki z komunizmem. Film wykorzystuje konwencje kina gangsterskiego, kiczowatego melodramatu i surrealistycznego dramatu psychologicznego do udziału w którym bohaterowie przystępują z wielką chęcią i zaangażowaniem, odgrywając przed kamerą jak gdyby nigdy nic wydarzenia z tamtych lat.  Do dziś w Indonezji traktuje się ich jak bohaterów oraz  uprzywilejowanych obywateli, a odziały paramilitarne owiane są legendą walki o demokrację.


Podczas gali wyświetlony też został na jedynym pokazie film „(Nie)prawdziwa historia Monty Pythona według Grahama Chapmana 3D” (reż. Bill Jones, Jeff Simpson, Ben Timlett).


Festiwal odbywał się w dniach 10-19 maja w warszawskich kinach Kinoteka i Iluzjon, od 12 do 19 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF). Projekcjom w obu miastach towarzyszyły debaty, spotkania z twórcami, wystawy, koncerty, warsztaty, wykłady mistrzowskie i konferencje. W ramach „weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC” w dniach 17-19 maja impreza odbyła się także w kinach studyjnych w 20 miastach w Polsce.


Mecenasem festiwalu jest BANK MILLENNIUM. Głównymi Partnerami są kanał dokumentalny PLANETE+ HD, platforma cyfrowa nc+, firma Canon oraz PISF.