rozmiar czcionki: A | A | A

Wizyta przedstawicieli Ismaili i Aleksandrii na Dolnym Śląsku

15.02.2017 14:04 14:04

W dniach 12-15 lutego 2017 roku na Dolnym Śląsku przebywała delegacja władz prowincji Ismailia oraz izby gospodarczej Aleksandrii w Egipcie. Podczas wizyty goście brali udział w spotkaniach z władzami samorządowymi województwa dolnośląskiego.

14 lutego 2017 roku w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego odbyło się Polsko-Egipskie Forum Biznesu organizowane przez Wydział Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we współpracy z Dolnośląską Agencją Współpracy Gospodarczej, podczas którego prezentacje przedstawili Yassin Taher, Gubernator Prowincji Ismailia, Jowita Cetnar-Kupracz z Dolnośląskiej Izby Gospodarczej we Wrocławiu, przedstawiciele dolnośląskich firm.
W Forum udział wzięły firmy z Egiptu, Dolnego Śląska oraz przedstawiciele władz samorządowych. Sejmik Województwa Dolnośląskiego reprezentował Tytus Czartoryski, Radny Województwa Dolnośląskiego. Forum było okazją nawiązania kontaktów samorządowych oraz biznesowych. W niedalekiej przyszłości planowana jest misja gospodarcza z Egiptu na Dolny Śląsk.Firmy z Egiptu zainteresowane są możliwościami współpracy dwustronnej z polskimi firmami między innymi w takich dziedzinach, jak: technologia uprawy zbóż, magazynowanie i transport pszenicy; eksport produktów rolniczych /np. truskawki, mango/; usługi dla biznesu –marketing services online; import biokomponentów farmaceutyków i mleka w proszku dla niemowląt; import mięsa wołowego i bydła żywego; import przetworzonych produktów spożywczych, w tym żywności konserwowanej; technologie produkcji oleju jadalnego – maszyny do wytłaczania oleju z oliwek; import/koprodukcja maszyn rolniczych, ew. również traktorów; współpraca importowa w branży meblarskiej; import samochodowych części zamiennych; edukacja - współpraca uniwersytecka w dziedzinie agrotechniki.  


W 2017 roku Polska obchodzi 90. rocznicę nawiązania relacji dyplomatycznych z Egiptem.


Pośród krajów arabskich Bliskiego Wschodu Egipt ma najstarsze tradycje przemysłowe, sięgające XI wieku. Obecnie należy do najlepiej rozwiniętych krajów afrykańskich. Posiada znaczące złoża bogactw naturalnych. Podstawowe znaczenie ma ropa naftowa, pochodząca ze złóż na półwyspie Synaj oraz z nowych pokładów w szelfie Zatoki Sueskiej, wzdłuż wybrzeża śródziemnomorskiego i na obszarze Pustyni Zachodniej, przy granicy z Libią.

Ponadto w Egipcie wydobywa się znaczne ilości gazu ziemnego, szczególnie na obszarze delty Nilu i ze złóż podmorskich. Na południu kraju, w okolicach Asuanu i na półwyspie Synaj, znajdują się bogate złoża rud żelaza, manganu i fosforytów. Na obszarze całego kraju występują pokłady surowców i materiałów budowlanych, m.in. wapieni wykorzystywanych w przemyśle cementowym.

Większa część potencjału gospodarczego kraju skoncentrowała się na obszarze delty Nilu, w trójkącie wyznaczonym przez miasta: Kair, Aleksandrię i Suez, oraz na południu, wokół Asuanu. Duże ośrodki przemysłu petrochemicznego rozwinęły się w Aleksandrii, Kairze, Suezie, Tanta i Asjut.