rozmiar czcionki: A | A | A

Wizyta Ambasadora Meksyku

07.08.2017 16:35 16:35

4 sierpnia 2017 roku odbyło się spotkanie Krzysztofa Bramorskiego, Pełnomocnika Marszałka ds. Kontaktów Międzynarodowych z Ambasadorem Meksyku w RP Alejandro Negrinem. Rozmowa dotyczyła dwustronnej współpracy międzyregionalnej.

W spotkaniu wziął udział również Karol Przywara, Dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą. Ambasadorowi towarzyszył Bogdan Spiż, Konsul Honorowy Meksyku we Wrocławiu. Była to pierwsza wizyta Ambasadora na Dolnym Śląsku. Ambasador wyraził zainteresowanie strony meksykańskiej współpracą z naszym regionem jako jednym z najprężniej rozwijających się regionów w Polsce, przytaczając wynik rankingu Forbes. Ambasador wyraził opinię, że niedawna wizyta Prezydenta RP w Meksyku oraz podpisanie w ostatnim czasie umowy o Współpracy pomiędzy parlamentami Meksyku i Polski daje dobre podstawy do zintensyfikowania kontaktów na szczeblu rządowym, ale także samorządowym.Meksyk zainteresowany jest współpracą w obszarze Automotive (części do produkcji samochodów), nowoczesnych technologii, w szczególności IT oraz turystyki (Meksyk jest 9 potęga na świecie w tej dziedzinie). Ambasador przedstawił strukturę federacyjną Stanów Zjednoczonych Meksyku, która umożliwia poszczególnym regionom współpracę z partnerami z zagranicy. Ambasador jest przekonany, ze przy wsparciu Konsula Honorowego Meksyku w Polsce współpraca pomiędzy regionami może zostać podjęta.Krzysztof Bramorski, podziękował za wizytę i zauważył, iż jako region obserwujemy wzrost zainteresowania ze strony krajów Ameryki Łacińskiej, właśnie ze względu na bardzo dobre wyniki gospodarcze regionu. Zgodził się z Ambasadorem, ze warto wybrać priorytetowe obszary współpracy. Wskazał na Dolnośląskie Inteligentne Specjalizacje, których obszar pokrywa się z zainteresowaniem strony meksykańskiej – co, jest dobra zapowiedzią przyszłej współpracy.


Pełnomocnik Marszałka zauważył, ze współpraca powinna iść jednocześnie dwutorowo; z jednej strony Współpraca w obszarze gospodarki (na Dolnym Śląsku mamy firmy gotowe do ekspansji na rynki Ameryki Łacińskiej), nauki (wymiana studentów, kadry naukowej) z drugiej udział w targach np. turystycznych, seminariach, które obywałyby się w regionie – nie tylko na Dolnym Śląsku - tak aby przybliżyć Dolnoślązakom Meksyk i vice wersa. Strony wyraziły przekonanie, że wizyta Ambasadora na Dolnym Śląsku jest pierwszym ważnym krokiem w zintensyfikowaniu współpracy.