rozmiar czcionki: A | A | A

Wizyta Ambasadora Japonii

16.02.2018 13:34 13:34

Polsko – Japońsko współpraca gospodarcza, umowa o wolnym handlu, inwestycje KGHM w Chile, inwestycje Japońskich firm na Dolnym Śląsku oraz współpraca uczelni wyższych to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas spotkania Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzego Michalaka z Ambasadorem Japonii Shigeo Matsutomi.

Na Dolnym Śląsku znajduje się ponad 30% z ok. 270 japońskich inwestycji w Polsce. W głównej mierze są to firmy produkujące na potrzeby branży Automotive. Japońscy inwestorzy doceniają nasz region ze względu na bliskość i dobre skomunikowanie z dużymi rynkami zbytu oraz z wykwalifikowaną kadrę pracowniczą.


Kopalnia Sierra Gorda w Chile, to siódmy największy projekt górniczy na świecie. Jest ona zlokalizowana na pustyni Atacama. Sierra Gorda SCM jest przez KGHM International; 55 proc. należy do KGHM, 31,5 proc. do Sumitomo Metal Mining, a 13,5 proc. do Sumitomo Corporation. KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do czwartych pod względem wielkości zasobów miedzi. Sumitomo Metal Mining z siedzibą w Tokio jest trzecim pod wglądem wielkości producentem niklu i złota w Japonii. Z kolei celem Sumitomo Corporation jest sprzedaż produktów z różnorodnych branż, w tym przemysłu wydobywczego. Spółka jest jednym z ośmiu największych przedsiębiorstw w Japonii.