rozmiar czcionki: A | A | A

Wizyta Ambasador Chorwacji w Urzędzie Marszałkowskim

14.07.2015 11:32 11:32

Na Dolnym Śląsku z dwudniową wizytą przebywa Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce, Pani Andrea Bekić. Dzisiaj wizytę Ambasador przyjął w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu Krzysztof Bramorski, Pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Kontaktów Międzynarodowych. Głównymi tematami rozmów były wspólne przedsięwzięcia gospodarcze i kulturalne.

W spotkaniu uczestniczyli także - reprezentujący Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego - Karol Przywara, Zastępca Dyrektora Wydziału Współpracy z Zagranicą, Igor Wójcik, Zastępca Dyrektora Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Agnieszka Goranin, Główny Specjalista w Wydziale Współpracy z Zagranicą.

Podczas spotkania Ambasador Chorwacji mówiła o możliwości promowania walorów turystycznych Dolnego Śląska w czasie wizyty w Zagrzebiu, możliwości współpracy w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, nawiązaniu relacji z klastrami oraz o promowaniu turystyki miejskiej – szczególnie, że duże polskie miasta są bardzo interesujące dla turystów z Chorwacji. Ponadto, istnieje potencjał współpracy w dziedzinie kultury – we Wrocławiu pokazana zostanie chorwacka sztuka współczesna z lat 50. XX wieku, w Zagrzebiu zaprezentowana zostanie zaś sztuka polska.



Historia polskiego osadnictwa z Galicji do chorwackiej Slavonii, Baranji oraz północnej Bośni

W 2015 roku z okazji 125. rocznicy osadnictwa polskiego z Galicji do chorwackiej Slawonii, Baranji i północnej Bośni zorganizowana została wizyta mająca na celu upamiętnienie polskiego osadnictwa w Chorwacji i Bośni. Odbyła się ona w dniach 26-28 czerwca 2015 roku. Jej organizatorami były Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, Ich Potomków oraz Przyjaciół z Bolesławca, Towarzystwo Kulturalne „Wisła” w Osijeku (chorwacka Slavonja) oraz Ambasada RP w Chorwacji. Miejscowości, które odwiedzono w Chorwacji znajdują się na terenie Żupanii Osijecko-Barańskiej (żupania jest odpowiednikiem polskiego województwa). Stolicą Żupanii Osijecko-Barańskiej jest Osijek, czwarta co do wielkości aglomeracja Chorwacji.


Głównym celem wizyty złożonej w czerwcu 2015 roku było nie tylko uczczenie 125. rocznicy polskiego osadnictwa w Chorwacji, lecz również pokazanie wpływu polskich osadników na życie w tym kraju. Polacy upowszechniali nowe technologie uprawy rolnej, wprowadzali metalowe narzędzia rolnicze na terenach chorwackiej Sławonii i Bośni. Pierwsza grupa osadników z Galicji przybyła do Chorwacji i Bośni w 1889 roku. Akcja została zorganizowana przez władze Austro-Węgier. Z Polski emigrowali przeważnie najubożsi mieszkańcy wschodniej Galicji, ale także absolwenci  wyższych uczelni z Krakowa i Lwowa. Wykształceni Polacy podjęli następnie pracę w administracji publicznej i sądownictwie. Ubożsi emigranci zajęli się uprawą ziemi.


Po drugiej wojnie światowej większość Polaków w Chorwacji i Bośni w ramach repatriacji trafiła do Bolesławca i w okolice tego miasta. W latach czterdziestych XX wieku na Bałkanach pozostało około 4 tys. Polaków oraz członków rodzin polsko-chorwackich lub polsko-bośniackich. 


W 2011 roku w Bolesławcu powstało Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni i ich Potomków oraz Przyjaciół. Obecnie stowarzyszenie liczy ponad 100 osób.