rozmiar czcionki: A | A | A

Trzy szkoły z nowymi patronami

19.06.2015 14:33 14:33

Tadeusz Samborski, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, w czerwcu wziął udział w trzech ceremoniach nadania imienia dolnośląskim – w Wojcieszowie, Pęgowie i Wrocławiu. Patronami szkół zostali: Katarzyna Rogowiec, Jan Kaczmarek oraz Profesorowie Lwowscy.

Pierwsza uroczystość miała miejsce w Wojcieszowie, gdzie Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy przyjął imię Katarzyny Rogowiec. Patronem wyjątkowego miejsca została wyjątkowa kobieta, biegaczka narciarska, polska paraolimpijka, działaczka społeczna, która w wieku 3 lat straciła w wypadku rolniczym obie ręce. Ale to nie przeszkodziło jej nigdy w byciu samodzielną. To osoba, która pokazuje, że nie mając rąk jest w stanie dokonać więcej niż osoby pełnosprawne czekające na swoją szansę w życiu. Cała uroczystość miała charakter wioski olimpijskiej. Uczestnicy tej uroczystości dzieci i pracownicy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Złotoryi, Domu Dziecka z Wilkowa, Domu Dziecka z Wojcieszowa, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Wojcieszowa oraz zaproszeni goście mogli poznać placówkę, obejrzeć prelekcję przedstawiającą historię ośrodka, uczestniczyć w odsłonięciu pamiątkowej gabloty przedstawiającej postać Katarzyny Rogowiec. Na terenie całego ośrodka odbywała się również gra terenowa mająca na celu zapoznanie drużyn z postacią Katarzyny Rogowiec. Kulminacyjnym momentem całej uroczystości było odsłonięcie napisu  upamiętniającego to ważne wydarzenie. Tej wyjątkowej chwili towarzyszyły wypuszczone w niebo gołębie pocztowe.

12 czerwca Publiczne Gimnazjum w Pęgowie otrzymało imię Polskich Profesorów Lwowskich. Uroczystości rozpoczął występ przygotowany przez uczniów i absolwentów szkoły. Rzecz działa się w kawiarnianej scenerii z lat 30 i dotyczyła wydarzeń związanych z Profesorami Lwowskimi. Tadeusz Samborski w imieniu Zarządu Województwa złożył najserdeczniejsze życzenia i zachęcał do inspirowania się dokonaniami zacnych patronów. W uroczystości wzięli udział również rodziny i potomkowie Profesorów Lwowskich, którzy ciekawie opowiadali o swoich i krewnych doświadczeniach związanych ze Lwowem.
Odbył się również koncert Gracjana Szymczaka, laureata wielu międzynarodowych nagród, pochodzącego z Pęgowa.

18 czerwca w Szkole Podstawowej nr 43 z Oddziałami Integracyjnymi i Gimnazjum Integracyjnym nr 50 w Zespole Szkół nr 11 we Wrocławiu odbyła się uroczystość nadania imienia Jana Kaczmarka, związanego z Wrocławiem satyryka, piosenkarza, autora piosenek i felietonisty. Uroczyste przekazanie aktu nadania imienia, ceremonia wręczenia sztandaru i ślubowanie uczniów odbyło się z udziałem najbliższych Jana Kaczmarka – żony, syna z rodziną, a także licznych przyjaciół. Tadeusz Samborski w swoim okolicznościowym wystąpieniu złożył serdeczne życzenia oraz podkreślił, jak ważna w rozwoju jest integracja, która uczy współpracy i partnerstwa.