rozmiar czcionki: A | A | A

Dożynki wojewódzkie 2014

14.09.2014 16:56 16:56

Dolny Śląsk dziękuje rolnikom za ich pracę i trud włożony w zebranie tegorocznych plonów. To dzięki wytrwałości wielu osób na dolnośląskich stołach nie brakuje chleba. Gospodarzem wojewódzkich dożynek był w tym roku Strzegom. W obchodach święta plonów wzięli udział m.in. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Barbara Zdrojewska oraz członek zarządu Włodzimierz Chlebosz.

fot. Tomasz Kruszelnicki

23 grupy wieńcowe m.in. z Prusic, Dzierżoniowa, Oławy, Kamiennej Góry, Bolesławca, Chojnowa czy Złotoryi odwiedziły dziś Strzegom, aby wziąć udział w tegorocznym święcie plonów. W uroczystości otwarcia wzięli udział przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, duchowieństwa oraz oczywiście samorządu Dolnego Śląska, który jest organizatorem dożynek wojewódzkich.


Zaszczyt oficjalnego rozpoczęcia tegorocznych dożynek w Strzegomiu przypadł Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego Cezaremu Przybylskiemu. Delegacje wręczyły marszałkowi chleb dożynkowy, który podkreślił, że święto plonów to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji: - Święto plonów pokazuje nam jak trudna jest praca polskiego rolnika, ale zarazem zwraca naszą uwagę na jej piękno i sens. Tegoroczne zbiory potwierdzają, że polska wieś się zmienia. Nasi rolnicy z powodzeniem sięgają po fundusze europejskie, modernizując i unowocześniając swoje gospodarstwa. Dzięki ich wielkiemu trudowi, pracowitości, pasji i poświęceniu nasza zdrowa żywność trafia na stoły całej Europy, a Polska staje się jednym z najbardziej liczących się producentów płodów rolnych  – powiedział marszałek Przybylski.


Uroczystą mszę świętą dziękczynną za zebrane w tym roku plony odprawił Biskup Świdnicki Ignacy Dec. Następnie rozpoczął się tradycyjny obrzęd dożynkowy i misterium chleba, a uczestnicy dożynek podzielili się pieczywem z zebranych w tym roku zbóż. Ważną częścią uroczystości było również odznaczenie zasłużonych dla swoich gmin rolników. Cezary Przybylski  Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Barbara Zdrojewska Przewodnicząca Sejmiku Województwa Dolnośląskiego wręczyli odznaczenia „Zasłużony dla Dolnego Śląska”: Urszuli Olszewskiej, Ryszardowi Wiklińskiemu oraz Grzegorzowi Konarskiemu.


Zgromadzone publiczności zaprezentowały się również 23 grupy wieńcowe, które brały udział w konkursie na najładniejszy wieniec. Nagrody zwycięzcom wręczył Włodzimierz Chlebosz, członek zarządu województwa.


Imprezę w Strzegomiu uświetniły występy kapel ludowych: Goczałkowianie, Kostrzanie oraz kapeli Gieni Dudki. Na brak atrakcji nie mogli również narzekać najmłodsi uczestnicy dożynek. Dla nich przygotowano gry, zabawy i konkursy. Gwiazdą imprezy był zespół Tercet Egzotyczny. Obchody święta plonów zakończył wielki pokaz sztucznych ogni.


Organizacja wojewódzkich dożynek to zaszczyt ale także olbrzymie wyzwanie, któremu w tym roku świetnie sprostali włodarze i mieszkańcy gminy Strzegom.

fot. Tomasz Kruszelnicki
fot. Tomasz Kruszelnicki