rozmiar czcionki: A | A | A

Tradycyjne Stoły Wielkanocne zaprezentowane we Wrocławiu

08.04.2017 11:58 11:58

Tradycyjne przysmaki, ręcznie malowane pisanki i starannie przygotowane palmy to wszystko w sobotę 8 kwietnia zaprezentowały Dolnoślązaczki z 26 Kół Gospodyń Wiejskich. Imprezę oficjalnie otworzył marszałek Cezary Przybylski, przewodniczący sejmiku województwa Paweł Wróblewski oraz arcybiskup Józef Kupny.

Jak co roku „Prezentacja Wojewódzkich Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych, Palm i Pisanek” zgromadziła we Wrocławiu gospodynie z całego regionu i setki osób, które chciały spróbować ich kulinarnych wyrobów. Stoły uginały się od wielkanocnych bab, wędzonek, faszerowanych jaj, żuru, pasztetów i innych potraw, które są częścią tradycji Święta Wielkiej Nocy.


- Wszystkie przysmaki, których możemy tu dzisiaj próbować, to nierozerwalna część naszej tradycji. Tradycji, która na Dolnym Śląsku ma szczególny charakter, bo łączy zwyczaje z wielu regionów Polski i świata – mówił w czasie otwarcia imprezy Cezary Przybylski.

Oprócz prezentacji potraw, jedną z części imprezy był konkurs na najpiękniejszą palmę i pisankę wielkanocną. W trakcie oceniania jury brało pod uwagę zgodność z tradycją, głównie pod względem materiałów i techniki wykonania.
Wygrane pisanki wykonane były dwiema tradycyjnymi technikami – drapaną i batikiem z tradycyjnymi ludowymi motywami.

Pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Chociemyśl z powiatu głogowskiego. Na II miejscu znalazła się pisanka wykonana metodą batikową wielobarwną, przygotowana przez Koło Olszany z powiatu świdnickiego. Na III miejscu znalazły się pisanki z Koła Księginice z powiatu lubińskiego, były one w tradycyjnych wzorach ale jednocześnie wyróżniały się dużym zróżnicowaniem.


Zwycięskie palmy wykonane zostały z naturalnych materiałów - przede wszystkim suszonych i świeżych roślin, kłosów zbóż oraz kwiatów z tradycyjnych materiałów. W tej konkurencji pierwsze miejsce przypadło gospodyniom z Wolan w powiecie kłodzkim, drugie Kołu Gospodyń Wiejskich Szczytkowice w powiecie trzebnickim, a trzecie miejsce paniom z Krajanowa w powiecie kłodzkim.


Całej imprezie towarzyszyły występy zespołów ludowych: Pierstniczanie z Pierstnicy, Wrzos z Chociemyśli, Jarzębina ze Skorzynic, Leszczynki z Dobroszyc, Złote Nutki z Przedwojowa oraz Olszaniacy z Olszan.


Wydarzenie organizowane było przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, wspólnie z Dolnośląską Izbą Rolniczą i z czterema dolnośląskimi Związkami Rolników, Kołek i Organizacji Rolniczych z Wrocławia, Jeleniej Góry, Świdnicy i Legnicy.