rozmiar czcionki: A | A | A

Tor saneczkowy w Karpaczu zostanie zmodernizowany

11.10.2018 11:00 11:00

1,5 mln zł – taką kwotę samorząd województwa zainwestuje w przebudowę toru saneczkowego w Karpaczu. Obiekt w nowej odsłonie ma być gotowy w 2020 roku.

Modernizacja toru to jedna ze strategicznych inwestycji sportowych, która znalazła się w Programie Rozwoju Sportu w Województwie Dolnośląskim.
Odnowiony tor saneczkowy będzie miał długość 451 metrów i zgodnie z założeniami będzie funkcjonował przez cały rok. Dostęp do niego będą mieli zarówno zawodowi sportowcy, jak i saneczkarze-amatorzy, którzy odwiedzą Karpacz. Koszt jego remontu to 3 mln zł, z czego połowę sfinansuje Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

- Wsparcie rozbudowy i infrastruktury sportowej jest kolejnym elementem do stworzenia komplementarnego systemu szkolenia obejmującego bazę sportową, wsparcie klubów i indywidualny rozwój talentów sportowych – mówi marszałek Cezary Przybylski - Potwierdzają to inwestycje, które wsparło województwo. To m.in. Polana Jakuszycka oraz Centrum Polskiego Biathlonu na Jamrozowej Polanie w Dusznikach - Zdroju - dodaje.

- Teraz przyszedł czas na profesjonalny tor saneczkowy. Dolny Śląsk jest najlepszy w kraju w rywalizacji dzieci i młodzieży w sportach saneczkowych. W 2017 roku w Ogólnopolskim Współzawodnictwie Dzieci i Młodzieży wygrał ogólnopolską rywalizację, kluby MKS Karkonosze Jelenia Góra i KS Śnieżka Karpacz są od lat czołowymi klubami w sportach saneczkowych w kraju – wyjaśnia wicemarszałek Iwona Krawczyk.

W Karpaczu istnieją wieloletnie tradycje uprawiania sportu saneczkowego. Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych w Karpaczu prowadzący klasy mistrzostwa sportowego od wielu lat wychowuje i kształci najlepszych saneczkarzy w kraju. Warto wspomnieć, że na tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Pjong Czang startowali zawodnicy będący niegdyś uczniami tej szkoły: Wojciech Chmielewski, Jakub Kowalewski, Maciej Kurowski, Mateusz Sochowicz, Natalia Wojtuściszyn.