rozmiar czcionki: A | A | A

Szkoliliśmy dolnośląskich ratowników!

14.12.2015 10:45 10:45

W listopadzie br. zakończyły się szkolenia dla organizacji pozarządowych o tematyce bezpieczeństwa publicznego, ratownictwa i udziału w sytuacjach nadzwyczajnych, realizowane przez organizacje pozarządowe dzięki dofinansowaniu ze strony Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Szkolenia z ramienia Urzędu Marszałkowskiego nadzorował Wydział Obronności i Bezpieczeństwa. Do konkursu zgłoszono 5 ofert, złożonych przez organizacje:

- Ochotnicza Straż Pożarna Grupa Ratownictwa Specjalistycznego Starówka,

- Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Ratownictwa Na Dolnym Śląsku i Polski Czerwony Krzyż (oferta wspólna),

- Ochotnicza Straż Pożarna Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu,

- Wałbrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,

- Ochotnicza Straż Pożarna w Kamieńcu Ząbkowickim.



Wraz z rozstrzygnięciem konkursu kwota dotacji przeznaczona przez Zarząd Województwa na dofinansowanie szkoleń wyniosła łącznie 100 tysięcy złotych. Poniżej krótki opis zadań realizowanych przez organizacje, które dostały wsparcie finansowe. 

 
1.    "Bezpieczny Dolny Śląsk" Realizacja szkoleń z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i Ratownictwa Specjalistycznego dla organizacji pozarządowych, zadanie realizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną Grupę Ratownictwa Specjalistycznego Starówka.
W ramach zadania OSP GRS Starówka przeprowadziła dwa szkolenia.
Pierwsze z nich to ćwiczenia z zakresu reagowania w sytuacji klęsk żywiołowych. 8 jednostek ćwiczyło m. in.  procedury związane z prowadzeniem działań ratowniczych na dużym obszarze oraz reagowanie na dynamiczne zmiany sytuacji.
Drugie szkolenie dotyczyło ćwiczeń z zakresu reagowania w sytuacji zagrożenia terroryzmem. Szkolenie objęło 9 jednostek, które sprawdzały możliwości reagowania lokalnych systemów bezpieczeństwa oraz rozwijanie współpracy i koordynacji między formacjami ratowniczymi a formacjami policyjnymi i wojskowymi w sytuacjach zamachów terrorystycznych oraz doskonaliły umiejętności pomocy medycznej osobom poszkodowanym.

2. Kompetentny ratownik gwarancją bezpieczeństwa – szkolenia o tematyce bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa dla członków ochotniczych jednostek ratowniczych, zadanie realizowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Ratownictwa Na Dolnym Śląsku i Polski Czerwony Krzyż.
W ramach tego zadania miały miejsce dwa szkolenia. Pierwsze z nich objęło 5 jednostek i dotyczyło działań ratowniczych podczas katastrof budowlanych. M. in. przećwiczono taktyki przeszukiwania terenu katastrofy oraz koordynację działań ratowniczych. Ćwiczenie zakończono symulacją wybuchu gazu w fabryce. Drugim ćwiczeniem była symulacja działań poszukiwawczo-ratowniczych w terenie leśnym i gruzowiskowym, a przeszkolone zostały 4 grupy ratownicze.

3. Cykl szkoleń dla ochotniczych grup poszukiwawczo-ratowniczych z zakresu doskonalenia metod poszukiwania osób zaginionych, zadanie realizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną – Jednostkę Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu.
OSP JRS zorganizowało manewry ratownicze w okolicach Ślęży, w których udział wzięło 14 jednostek. Ćwiczono poszukiwanie osób zaginionych w terenie i na gruzowiskach z wykorzystaniem psów ratowniczych oraz udzielanie pierwszej pomocy. Doskonalono terenoznawstwo i nawigację.

4. Szkolenia dla organizacji pozarządowych – bezpieczeństwo publiczne, ratownictwo i udział w sytuacjach nadzwyczajnych, zadanie realizowane przez Wałbrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Wałbrzyski WOPR przeszkolił 18 jednostek m. in. z zakresu radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, podnoszenia umiejętności pracy w zespole i umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

5. Warsztaty szkoleniowe z zakresu ratownictwa technicznego pożarów wewnętrznych i ratownictwa technicznego w odniesieniu do nowoczesnych konstrukcji pojazdów, zadanie realizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Kamieńcu Ząbkowickim. OSP Kamieniec Ząbkowicki skupiło się na taktyce działań przy zróżnicowanych konstrukcjach. Część praktyczna dotyczyła ewakuacji poszkodowanych z pojazdów ustawionych w skomplikowanych pozycjach. W szkoleniu udział wzięło 14 jednostek straży.