rozmiar czcionki: A | A | A

Święto Zgorzelca czyli Jakuby

28.08.2018 11:51 11:51

Barwna parada to jeden elementów Święta Starego Miasta w Zgorzelcu. „Jakuby” na stałe wpisały się w cykl imprez tego miasta i są jednym z najatrakcyjniejszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych w regionie. Impreza nawiązuje do czasu, kiedy na Przedmieściu Nyskim pełniącym dziś rolę zgorzeleckiej starówki, mieszkał i pracował najsławniejszy szewc - filozof Jakub Böhme.

„Jakuby” to niezwykle udana inicjatywa, za równo pod względem wartości historycznej, ale także kulturalnej. Tej imprezie towarzyszy wiele wydarzeń muzycznych, teatralnych czy pokazów rycerskich i rzemieślniczych. Popularność tego święta wzrasta z roku na rok, a do Zgorzelca przyjeżdża więcej turystów, by wziąć w nim udział i z bliska poznać tradycję naszego regionu– mówił po paradzie marszałek Cezary Przybylski.


Impulsem do zorganizowania festynu miejskiego była odbudowa zniszczonego w maju 1945 roku mostu Staromiejskiego, który łączy Przedmieście Nyskie w Zgorzelcu ze Starym Miastem w Görlitz, na ulicach którego od wielu lat w tym samym czasie odbywa się festyn  pod nazwą Altstadtfest.
Źródło: informacja własna, www.jakuby.eu