rozmiar czcionki: A | A | A

Samorządowy projekt pomoże w walce z podtopieniami i suszą

18.04.2016 14:41 14:41

Wicemarszałek Ewa Mańkowska przewodniczy rozmowom w sprawie realizacji projektu „Retencja i bioróżnorodność” z udziałem przedstawicieli środowisk związanych z gospodarką wodną, ochroną środowiska oraz gospodarką rolną i leśną. Partnerami samorządu województwa są Lasy Państwowe i Gmina Legnickie Pole. 12 kwietnia podpisano porozumienie o współpracy, które ma służyć wymianie doświadczeń i spójności podejmowanych działań. Realizacja projektu zmniejszy zagrożenie podtopieniami, a także pomoże zapobiegać negatywnym skutkom suszy na Dolnym Śląsku.

Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu wraz z partnerami wiodącymi (Lasy Państwowe, Gmina Legnickie Pole) przygotowuje projekt „Retencja i bioróżnorodność na Dolnym Śląsku”, uwzględniający zróżnicowane potrzeby i możliwości zainteresowanych projektem środowisk naukowych, melioracyjnych, inżynieryjnych, leśnych, przyrodniczych, samorządowych i ekologicznych.


Zespół specjalistów wytypował zagadnienia istotne w zakresie retencji i bioróżnorodności takie jak m.in. retencja obszarów podgórskich oraz leśnych, zapobieganie skutkom suszy i powodzi, utrzymanie pasów zieleni wzdłuż cieków, utrzymanie stref buforowych między gruntami użytkowanymi rolniczo a rzeką, otwarcie lustra wody torfowisk, zasilanie oczek wodnych, utrzymanie lasów łęgowych i grądów,  gospodarka wodna uwzględniająca zachowanie/zwiększanie bioróżnorodności.



Celem przedsięwzięcia jest poprawa retencji i bioróżnorodności, aby stworzyć warunki korzystne dla gromadzenia wody. Można przy tym zmniejszyć zagrożenie podtopieniami, a także zapobiec suszy. Pilotażowe projekty na terenach leśnych Polderu Lipki-Oława, w zlewni rzeki Ślęzy oraz na trzcinowiskach gminy Legnickie Pole będą służyły wypracowaniu dobrych praktyk postępowania dla osiągnięcia pożądanych zmian.


Propagowanie korzyści wynikających z tej realizacji wśród lokalnych społeczności, z udziałem samorządów i różnych grup zainteresowania (rolników, leśników, techników, naukowców  organizacji rolniczych i ekologicznych) to sposób podnoszenia świadomości nas wszystkich nie tylko w zakresie retencji i bioróżnorodności, ale także zapobiegania suszom i powodziom. To świadomość konieczności codziennych działań przy planowaniu terenów zabudowanych wsi i miast oraz przy zwyczajnym korzystaniu z zasobów natury - wody, gleby i krajobrazu.