rozmiar czcionki: A | A | A

Ruszyła kolejna edycja programu „Na sportowo” dla osób z niepełnosprawnościami

28.04.2016 11:35 11:35

Zatrudnienie wspomagane i realizacja projektu „Na sportowo” współfinansowanego przez samorząd województwa dolnośląskiego były głównymi tematami wizyty Pawła Parusa – pełnomocnika marszałka ds. osób niepełnosprawnych w Milickim Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych. Podczas spotkania omawiano także funkcjonowanie mieszkań treningowych, w których osoby z różnoraką niepełnosprawnością uczą się samodzielności.

- Z ogromną radością obserwuję kolejną edycję projektu „Na sportowo”, w ramach którego osoby niepełnosprawne realizują  swoje pasje, podróżując po całym kraju na różne imprezy sportowe. Dla wielu z nich to jedna z nielicznych okazji, by zmotywować się do wyjścia z domu czy ośrodka, by wraz z przyjaciółmi odbyć wspólną podróż, a po drodze porozmawiać o wszystkim, także o nurtujących codziennych problemach. Urząd Marszałkowski od sześciu lat finansuje to zadanie, które już na stałe wpisało się w krajobraz procesu aktywizacji osób niepełnosprawnych i jest bardzo wysoko oceniane w skali całego kraju – mówi Paweł Parus.

W ramach zadania „Na sportowo” stowarzyszenie z Milcza zorganizuje minimum 10 wyjazdów dla średnio 30 osób niepełnosprawnych na imprezy sportowe odbywające się na terenie całego kraju oraz kilka regionalnych turniejów bocci. To dyscyplina olimpijska, którą mogą uprawiać osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, np. z porażeniem czterokończynowym.

- Dwie wyprawy są już za nami. Z racji tego, że w naszym ośrodku dominują kibice wrocławskiego Śląska, pierwsze wyjazdy dotyczyły właśnie tej drużyny. Kilkadziesiąt osób z różnymi dysfunkcjami pojechało do Kielc i Bielska-Białej, by wspólnie przeżywać sportowe emocje. W planach są też odwiedziny hal, w których rywalizować będą polscy siatkarze oraz aren żużlowych. Mnie tylko pozostaje się cieszyć, że nasi podopieczni mają w sobie tyle pasji i chcą ją rozwijać. Projekt „Na sportowo” jest oczywiście otwarty i mogą w nim uczestniczyć osoby niezwiązane z naszym ośrodkiem – podkreśla Alicja Szatkowska, prezes milickiej organizacji.

Pełnomocnik marszałka podczas wizyty spotkał się także z kadrą odpowiedzialną za prowadzenie mieszkań treningowych i zatrudnienie wspomagane.

Godne życie osób niepełnosprawnych to dostęp do pracy i samodzielność. Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych doskonale rozumie te kwestie. Stąd też prowadzi wiele działań mających na celu włączenie swoich podopiecznych w nurt życia społecznego. Taki też jest kierunek procesu aktywizacji w naszym województwie, aby nie zamykać, lecz otwierać i integrować – podsumowuje Paweł Parus.