rozmiar czcionki: A | A | A

Rozrasta się Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska

06.04.2016 14:35 14:35

Do Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska dołączyły trzy kolejne firmy, które w swojej działalności dbają o wykorzystanie lokalnych produktów i kultywowanie kulinarnych tradycji.

Pstrąg kłodzki

Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego działa w formie zrzeszenia producentów, przetwórców i restauratorów z poszczególnych regionów członkowskich Europy. Jej podstawowym celem jest zachowanie i rozwój regionalnych tradycji kulinarnych charakterystycznych dla danych regionów.


5 kwietnia wicemarszałek Ewa Mańkowska wręczyła certyfikaty kolejnym firmom, które zostały przyjęte w poczet członków Regionalnej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska. Wicemarszałek wręczyła również certyfikaty przedłużające członkostwo w sieci pozostałym przetwórcom, dystrybutorom, restauratorom i producentom żywności. Obecnie dolnośląska sieć liczy 59 podmiotów z terenu całego województwa.


Członkowie sieci są zobowiązani do wykorzystywania i promowania dolnośląskich produktów regionalnych i tradycyjnych. Produkty są oznaczane specjalnym znaczkiem „Dziedzictwo kulinarne Dolny Śląsk”.


- Zwiększa się popularność sieci oraz zainteresowanie produktami regionalnymi zarówno w lokalnej, jak i europejskiej skali. Państwa współpraca w dolnośląskich strukturach Sieci Dziedzictwa Kulinarnego w zakresie produkcji, przetwórstwa, dystrybucji produktów regionalnych przyczynia się niezmiernie do promocji naszego regionu i sprawia, że mamy się czym chwalić przed turystami, gośćmi z innych regionów Polski i Europy – mówiła podczas konferencji Ewa Mańkowska.

W całej Europie do sieci należą 43 regiony (aż 10 z Polski), a w nich prawie półtora tysiąca członków. Wszystkich można znaleźć na stronie internetowej: www.culinary-heritage.com.

Podmioty przyjęte w tym roku do Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska:

Gospodarstwo Rolne Kwaszarnia kapusty i Ogórków Michał Sznajder (Karnice koło Żmigrodu) – rolnik-producent, przetwórca – do certyfikacji zgłoszono 6 produktów: ogórki kiszone, kapusta kiszona, buraczki kiszone, kapusta kiszona w główkach, sok z kiszonej kapusty, sok z kiszonego buraka.


Browary Polskie Sp. z o.o. – firma zarejestrowana w Strzelinie, zaś Browar Profesja znajduje się we Wrocławiu przy ul. Kwidzyńskiej – przetwórca – do certyfikacji zgłoszone piwo Zielarka, które nawiązuje do tradycji piwowarskich, kiedy chmiel nie dominował jako główny surowiec odpowiedzialny za smak, lecz smak bazował na specjalnie dobranej mieszance ziół i suszonych owoców – gruit, który jest stosowany w piwie Zielarka do dzisiaj. Piwo powstaje na bazie słodu strzegomskiego oraz wody z wrocławskiego ujęcia.


Szynkarnia s.c. Piotr Klimczak i Spółka – restauracja – korzysta z szerokiej gamy produktów, wytwarzanych przez małe gospodarstwa ekologiczne i firmy przetwórcze, w restauracji znajduje się również sklep, w którym są dostępne dolnośląskie produkty. W ofercie znajdują się sery z gospodarstwa „Wańczykówka”, wędliny z zakładu „Galicja” z Niemczy, sery kozie z Łomnicy, pstrąg kłodzki ze Ścinawki Średniej, makarony z firmy „Fabijańscy” z Jeleniej Góry, dżemy z „Karkonoskich Smaków”, sery ślubowske, sery z „Malinowej Zagrody”, mąka z młyna w Jordanowie, nabiał z Międzyborza, pieczywo z piekarnio-restauracji wrocławskiej „Pochlebna”. W restauracji serwowane są podpłomyki z kozią bryndzą z Łomnicy lub pstrągiem kłodzkim.