rozmiar czcionki: A | A | A

Promesy na Odnowę Dolnośląskiej Wsi

10.08.2018 11:53 11:53

Przedstawiciele kilkunastu gmin z okręgu legnickiego z rąk marszałka Cezarego Przybylskiego odebrali promesy na realizację małych grantów w ramach regionalnego programu „Odnowa Wsi Dolnośląskiej”.

Samorząd województwa od 2008 roku realizuje program, który wspiera małe lokalne  inicjatywy dotyczące terenów wiejskich. Projekty zgłaszane są przez gminy czy organizacje pozarządowe często na wniosek i z inicjatywy samych mieszkańców.
Mimo, że program ma już 10 lat, to wciąż napływa do nas bardzo wiele zgłoszeń. Mieszkańcy Dolnego Ślaska wciąż mają fantastyczne pomysły na wykorzystanie pieniędzy z naszej dotacji. To ogromna satysfakcja, że w ten sposób pomagamy realizować ich potrzeby i marzenia. Niezmiennie cieszy też aktywność i zaangażowanie nie tylko działaczy z małych wsi czy miejscowości, ale także tamtejszej społeczności – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Dzięki przekazywanym pieniądzom powstają place zabaw dla dzieci, miejsca do wypoczynku i rekreacji, boiska do gry w piłkę czy koszykówkę. Remontowane są również wiejskie świetlice, budowane są ścieżki rowerowe i szlaki piesze. Pieniądze można przeznaczyć także choćby na zakup strojów ludowych czy instrumentów muzycznych dla zespołów związanych z kultywowaniem tradycji lokalnych.  
W sumie na przestrzeni 10 lat dofinansowanie w ramach grantów w projekcie Odnowa Wsi Dolnośląskiej otrzymało blisko 2 tys. wniosków na kwotę prawie 30 mln zł.
Gminy, które odebrały promesy: Chojnów, Gaworzyce, Kotla, Krotoszyce, Kunice, Męcinka, Niechlów, Paszowice, Prochowice, Świerzawa, Udanin, Wądroże Wielkie, Złotoryja, Pielgrzymka, Pęcław.