rozmiar czcionki: A | A | A

Polsko-izraelskie seminarium o innowacjach technologicznych

15.06.2016 08:42 08:42

10 czerwca na Politechnice Wrocławskiej odbyło się polsko-izraelskie seminarium dotyczące innowacji technologicznych. Seminarium zorganizowały Politechnika Wrocławska wspólnie z Ambasadą Izraela, Polsko-Izraelską Izbą Handlową oraz Wydziałem Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. W seminarium udział wzięła wicemarszałek Ewa Mańkowska oraz Ruth Cohen-Dar Wiceambasador Izraela.

Podczas wydarzenia przedstawione zostały doświadczenia Izraela we współpracy nauki i biznesu w zakresie otwierania start-upów, czyli nowych firm. Rozwój izraelskich innowacji technologicznych, współpraca nauki z biznesem i rozwijanie własnej działalności, były głównym tematem międzynarodowej konferencji „Open the door to Israeli innovation”.


Izrael nazywany jest państwem startupów („start-up nation”). Każdego roku inwestuje się  miliony dolarów w nowe firmy. Tel Awiw, będący drugim największym centrum technologii na świecie – zaraz po amerykańskiej Dolinie Krzemowej – od lat skupia uwagę zagranicznych innowatorów, inwestorów i naukowców.

Politechnika Wrocławska jest dużą uczelnią, która w krajowych rankingach zawsze zajmuje miejsce w ścisłej czołówce. Niestety problemem wszystkich polskich uczelni jest fakt, że w klasyfikacjach międzynarodowych plasujemy się na odległych pozycjach – mówił prof. Jerzy Walendziewski, prorektor ds. organizacji PWr. – Kluczowe jest więc w tym przypadku pytanie, co zrobić, aby pobudzić rozwój innowacyjności i zwiększyć nasz udział w światowej nauce. Zdaniem prorektora jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu jest nawiązywanie kontaktów z liderami światowego rozwoju  i podpatrywanie stosowanych przez nich rozwiązań. – Liczba wdrożeń patentów, które powstały w instytutach badawczych i na wyższych uczelniach, jest w Polsce nadal niewielka, a słysząc o osiągnięciach Izraela w tej dziedzinie, nie sposób nie patrzeć z podziwem. To spotkanie doskonale wpisuje się w trwająca dyskusję na temat podniesienia efektywności nauki w Polsce i transferu innowacji do biznesu – zaznaczył prof. Walendziewski.


Jednym z kluczowych zagadnień związanych z rozwojem innowacyjności jest m.in. tworzenie własnej działalności czyli tzw. startupów. W ostatnim okresie w Izraelu co roku powstawało około tysiąca nowych firm zajmujących się nowymi technologiami. W przeliczeniu na jednego mieszkańca to najwyższy wskaźnik na świecie. W ubiegłym roku zgłoszono także 4,5 tys. patentów, co plasuje ten kraj na drugim miejscu na świecie. Tymczasem w Polsce działa obecnie około 2,5 tys. startupów. Większość funkcjonuje na rynku produktów i usług dla biznesu, a 60 proc. finansuje się sama. Start-upy działające w Izraelu związane są głównie z przemysłem komputerowym – to tam powstały aplikacje nawigacji satelitarnej, które są wykorzystywane przez Google czy procesory produkowane przez firmę Intel. O rozwoju startupów w Izraelu opowiadał inżynier – mechanik i przedsiębiorca Elad Einav, który w 2010 r. we współpracy z dr. Oronem Zacharem powołał do życia firmę AirwayMedix specjalizującą się w tworzeniu urządzeń do jednorazowego stosowania u pacjentów wentylowanych mechanicznie w szpitalach.

Działający w Izraelu system startupów jest związany z uczelniami wyższymi, które zajmują miejsca w światowej czołówce, a w prowadzonych badaniach ściśle współpracują z biznesem i z przemysłem – mówił Einav. – W naszym kraju działa 13 tys. firm technologicznych, a w ubiegłym roku zgłoszono 4,5 tys. patentów, pod tym względem zajmujemy drugie miejsce na świecie. Swoje działy badań i technologii mają u nas takie firmy jak Apple czy Intel. Przedsiębiorca zwrócił także uwagę na rządowe wsparcie dla rozwoju startupów. – Moim zdaniem rząd wykonał niezwykle ciężką pracę w tym względzie. Teraz dużo łatwiej jest zyskać dotację na utworzenie firmy niż wziąć kredyt w banku, a kilkustopniowy system finansowania pozwala na systematyczny rozwój firmy – tłumaczył.

Do rozwoju start-upów w Izraelu przyczyniły się m.in. brak surowców, konieczność dywersyfikacji prowadzonych badań, imigracja, zagrożenia zewnętrzne dla istnienia państwa oraz konieczność polegania na samym sobie.

Seminarium wspólnie zorganizowały Politechnika Wrocławska, Ambasada Izraela w Warszawie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.