rozmiar czcionki: A | A | A

Polsko-Gruziński Festiwal Kultury

24.02.2017 11:53 11:53

W ramach współpracy regionów Dolnego Śląska i Adżarskiej Republiki Autonomicznej Gruzji Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu organizuje Polsko-Gruziński Festiwal Kultury.

W ramach współpracy regionów Dolnego Śląska i Adżarskiej Republiki Autonomicznej Gruzji Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu organizuje Polsko-Gruziński Festiwal Kultury.
Na Festiwal składają się cztery przedsięwzięcia, które będą realizowane od marca do końca 2017 roku. W ramach projektu odbędą się spektakle teatralne, występy słynnego gruzińskiego zespołu „Batumi” oraz zespołu baletowego „Khorumi”, wspólny plener fotograficzny, a także zrealizowane zostaną dwa reportaże filmowe w ramach współpracy TVP Wrocław, TV Adżaria i OKiS.

SPEKTAKLE TEATRALNE: już w marcu dolnośląską publiczność zapraszamy na teatralną ucztę. W ramach współpracy legnicki Teatr im. H. Modrzejewskiej wraz z realizatorami i aktorami gruzińskimi z Państwowego Teatru Dramatycznego w Batumi, przygotował dwa spektakle. Pierwszy z nich to „Wiele demonów”, powstały na podstawie powieści Jerzego Pilcha, wyreżyserował  dyrektor legnickiego teatru – Jacek Głomb. W tej sztuce swoje umiejętności aktorskie zademonstruje dziesięciu gruzińskich artystów.  Drugi spektakl „Syndrom albo do kogo śpiewasz?” - jest  jedną z najbardziej aktualnych sztuk wybitnego polskiego dramatopisarza Sławomira Mrożka, w adaptacji gruzińskiego reżysera – Andro Enukidze, z wykorzystaniem  gruzińskich pieśni.   

HARMONOGRAM SPEKTAKLI

2 marca (czwartek), godz. 19.00 – spektakl „Wiele demonów” wg Pilcha w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy
3 marca (piątek), godz. 19.00  – spektakl „Syndrom albo do kogo śpiewasz?” wg Mrożka w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy
4 marca (sobota), godz. 19.00 – spektakl „Wiele demonów” wg Pilcha w Teatrze Polski we Wrocławiu – Scena na Świebodzkim
5 marca (niedziela), godz. 19.00  – spektakl „Syndrom albo do kogo śpiewasz?” wg Mrożka w Teatrze Polskim we Wrocławiu  - Scena na Świebodzkim
7 marca (wtorek), godz. 19.00  – spektakl „Wiele demonów:” wg Pilcha w Teatrze im. Szaniawskiego we Wałbrzychu
8 marca (środa), godz. 19.00  – spektakl „Syndrom albo do kogo śpiewasz?”” wg Mrożka w Tetrze im. Norwida w Jeleniej Górze

„GRUZIŃSKIE OPOWIEŚCI”
– jest to tytuł wydarzenia w ramach Festiwalu w kwietniu br. Dolny Śląsk odwiedzą dwie uznane grupy gruzińskich tancerzy i muzyków. Pierwsza z nich to zespół „Khorumi”, który powstał w 2002 roku i zasłynął na wielu festiwalach na świecie z profesjonalnych wykonań pieśni i tańców ludowych. Drugi zespół, „Batumi”, jest jedną z najlepszych i najbardziej popularnych grup folklorystycznych w Gruzji. Repertuar „Batumi” bogaty jest w gruzińskie pieśni, hymny kościelne, romanse, utwory klasyczne, a także współczesne przeboje muzyki pop. Artyści poprzez swój taniec i śpiew przybliżą dolnośląskiej publiczności adżarski folklor.

a.    ZESPÓŁ “KHORUMI”
Zespół “Khorumi” powstał w 2002 roku na bazie adżarskiego państwowego ludowego zespołu śpiewu i tańca imienia M. Kukhianidze. Dyrektorem artystycznym zespołu jest  wykładowca gruzińskiej choreografii Temuri Bibileishvili, odznaczony rosyjskim Orderem Honoru. Zespołem opiekują się choreografki: Tamta Kervalishvili i Tornike Dolizde oraz mendadżerka Lili Varshanidze.
Od samego początku zespół zachwyca publiczność profesjonalizmem, umiejętnościami scenicznymi oraz oryginalną choreografią.  Zespół otrzymał wiele nagród na gruzińskich i międzynarodowych festiwalach, a także  Światowym Konkursie Tańców Ludowych.
W 2010 roku rząd regionu Adżarii nadał zespołowi status „państwowy”. Zespół regularnie bierze udział w występach organizowanych przez rząd Adżarii dla zagranicznych gości, byli to m.in.: prezydent USA – Joe Biden, kongresmen – John McCain, obecny prezydent USA – Donald Trump, prezydenci Ukrainy i Polski oraz prezydent Azerbejdżanu – Ilkham Aliev.

b.    ZESPÓŁ „BATUMI”
Państwowy zespół wokalny „Batumi” powstał w 2000 roku. To jeden z najlepszych i najbardziej popularnych współcześnie zespołów ludowych Gruzji. Najwięksi gruzińscy muzycy, tacy jak Jansug Kakhidze, Anzor Erkomaishvili czy Robert Gogolashvili inspirowali się ich występami.
„Batumi” wygrał Pierwszą Nagrodę na Piątym Festiwalu Ludowym w Szwecji, jak i również na festiwalu Jano Kakhidze „Jesień Tibilisi”. Zespół z sukcesami brał udział w festiwalach w Turcji, Rosji, Szwecji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Łotwie, Polsce, Austrii, Grecji, Bułgarii, Azerbejdżanie, Iranie, Izraelu i Chinach.
Repertuar zespołu „Batumi”  jest bogaty w gruzińskie pieśni ludowe, kościelne hymny, romanse, współczesne piosenki muzyki pop, a także muzyki klasycznej; zrekonstruował wiele dawnych, oryginalnych i zapomnianych pieśni ludowych Gruzji.
Swoją pierwszą płytę CD  zespół opublikował w 2005 roku. Składa się na nią 21 gruzińskich pieśni ludowych. Muzyka zespołu jest publikowana w różnych radiowych i telewizyjnych antenach.

HARMONOGRAM SPEKTAKLI

4 kwietnia – Jelenia Góra Teatr im. C. Norwida
6 kwietnia – Wałbrzych, Teatr Dramatyczny
7 kwietnia – Wrocław, Teatr Polski
9 kwietnia – Kudowa Zdrój, Teatr Zdrojowy
11 kwietnia – Milicz
12 kwietnia – Bolesławiec, Teatr Stary


PLENERY ARTYSTYCZNE: współpraca na gruncie sztuk wizualnych zaowocuje przeprowadzeniem na Dolnym Śląsku i w Adżarii dwóch plenerów o charakterze artystyczno-fotograficznym, w których wezmą udział, wytypowane przez polsko-gruziński duet kuratorów, grupy artystów fotografików, pochodzących z obydwu objętych programem państw. Dwa, pracujące ze sobą zespoły, będą koncentrować się na uchwyceniu najistotniejszych elementów zastanego przez nich krajobrazu oraz utrwaleniu wpisanych w niego kontekstów, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które przesądzają o ich atrakcyjności i współtworzą ich kulturowe bogactwo. Projekt zostanie podsumowany dwoma ekspozycjami, w których znajdą się wyselekcjonowane przez kuratorów fotografie. Wystawy będą miały miejsce w Galerii FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz w galerii sztuki Batumi.  Ponadto odbędzie się wystawa plenerowa.

REPORTAŻE TELEWIZYJNE
: ostatnim elementem współpracy Dolnego Śląska i Adżarskiej Republiki Autonomicznej Gruzji będzie realizacja dwóch reportaży filmowych. W trójstronnej koprodukcji: TVP, OKiS, TV gruzińska, powstaną dwa materiały reportażowe, każdy między 20-25 min. Jeden materiał będzie opowiadał o Dolnym Śląsku i zostanie przygotowany przez gruzińskich realizatorów, z pomocą polskiej ekipy, dla telewizji państwowej Adżarii. Drugi reportaż, analogicznie do pierwszego, będzie dotyczył rejonu Adżaria i zostanie zrealizowany przez polskich filmowców, współpracujących z gruzińskimi realizatorami. Materiał wyemitowany zostanie w TVP. Oba filmy będą realizowały cele edukacyjno-promocyjne.