rozmiar czcionki: A | A | A

Pierwsza kryta hala lekkoatletyczna w regionie

27.05.2019 14:40 14:40

W stolicy Dolnego Śląska powstanie hala sportowa z prawdziwego zdarzenia. To pierwszy taki obiekt w naszym województwie, gdzie niezależnie od pory roku będą prowadzone szkolenia i zawody w konkurencjach lekkoatletycznych. Dziś w urzędzie marszałkowskim podpisano list intencyjny w sprawie budowy nowego obiektu.

Hala lekkoatletyczna powstanie na wrocławskich Kłokoczycach, na terenach należących do 1. Klubu Sportowego Ślęza Wrocław, gdzie klub planuje wybudować wielofunkcyjny kompleks sportowo-rekreacyjny. Obiekt zostanie zrealizowany, dzięki współpracy Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Gminy Wrocław, 1. Klubu Sportowego Ślęza Wrocław, a także Polskiego i Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki.


− Dzisiaj zdecydowana większość sportowców z Dolnego Śląska ma obiekty, na których może trenować i rywalizować. W ramach programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu” wybudowaliśmy 42 boiska lekkoatletyczne. To, czego brakowało, to kryty obiekt lekkoatletyczny, pozwalający na prowadzenie wszechstronnych treningów lekkoatletów. Podpisanie listu intencyjnego to pierwszy krok do realizacji tej ważnej dla naszego regionu inwestycji – mówi marszałek Cezary Przybylski.


Hala lekkoatletyczna będzie przeznaczona przede wszystkim do celów szkoleniowych z możliwością wykorzystania jej do organizacji zawodów i rozgrywek lekkoatletycznych na poziomie krajowym.


- To niezwykle ważny moment w historii wrocławskiego sportu i, mam nadzieję, wstęp do spełnienia marzeń naszych zawodników, trenerów oraz miłośników dyscypliny. Do tej pory dolnośląska królowa sportu nie miała dachu nad głową, a mimo to mogła się szczycić ogromnymi sukcesami, że wspomnę choćby rekord świata męskiej sztafety 4x400,w dużej mierze zbudowanej z wrocławskich lekkoatletów. Wierzę, że dzięki tej hali świetna passa zostanie podtrzymana. Dziękuję również naszym partnerom, bo obiekt na Kłokoczycach ma być dziełem wspólnym – dodaje Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.


Hala będzie wyposażona w następujące urządzenia lekkoatletyczne:

1. 4- torowa bieżnia okrężna 200 m
2.  8-torowa bieżnia do sprintu 60m (wewnątrz bieżni okrężnej)
3. 2-rozbiegowa skocznia w dal i do trójskoku
4. Skocznia wzwyż  
5. Skocznia do skoku o tyczce z rozbiegiem
6. Boisko do rzutów (pchnięcia kulą)
7. Strefa rozgrzewkowa (na zewnątrz bieżni okólnej):
- 4-torowa bieżnia 100 m zakończona skocznią w dal ,
- 1-torowa bieżnia okólna na zewnątrz band okalających bieżnię wewnętrzną
- boisko do rzutów długich
8. Siłownie
9. Wysuwna trybuna na ok. 300 miejsc
10. Zaplecze szatniowo-sanitarne
13. Pomieszczenia do fizjoterapii, rehabilitacji i odnowy biologicznej
14. Pomieszczenia magazynowe
15. Pomieszczenia biurowe

Strefa wewnątrz bieżni okólnej będzie mogła być w miarę potrzeb wykorzystana do gier zespołowych, takich jak siatkówka, koszykówka, piłka ręczna. Koszt budowy hali lekkoatletycznej szacuje się na ok. 50 mln zł. Klub Sportowy Ślęza Wrocław zobowiązał się pozyskać środki finansowe w wysokości 50% kosztów budowy hali ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej będących w dyspozycji Ministerstwa Sportu i Turystyki. Pozostałe środki zobowiązały się zapewnić Miasto Wrocław i  Województwo Dolnośląskie.


− Bardzo nam zależy, aby Dolny Śląsk utrzymał pozycję sportowego lidera na mapie Polski, a nasi sportowcy mogli korzystać z obiektów o najwyższych standardach. Tylko w ten sposób utalentowani młodzi sportowcy z Dolnego Śląska będą w stanie skutecznie rywalizować na najwyższym poziomie – zaznacza Michał Bobowiec, Członek Zarządu Województwa.


PZLA i DZLA  zadeklarowały wolę współpracy przy opracowaniu  parametrów planowanej hali, urządzeń lekkoatletycznych w niej instalowanych oraz przy opracowaniu programu funkcjonalno-użytkowego hali. Ponadto DZLA przejmie na siebie zarządzanie funkcjonowaniem powstałej hali oraz zapewni wykwalifikowanych trenerów lekkoatletycznych, którzy prowadzić będą w tej hali treningi i zawody lekkoatletyczne.


List intencyjny podpisali:

•    w imieniu województwa: Marszałek Cezary Przybylski i Członek Zarządu Województwa Michał Bobowiec,
•    w imieniu Gminy Wrocław: Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk
•    w imieniu 1. Klubu Sportowego Ślęza Wrocław: Prezes Zarządu Katarzyna Ziobro-Franczak
•    w imieniu PZLA: Prezes PZLA Henryk Olszewski i Sekretarz Generalny PZLA Paweł Olszański
•    w imieniu DZLA: Prezes DZLA Zygmunt Worsa