rozmiar czcionki: A | A | A

„Od zamku Frýdlant do zamku Czocha”,

27.04.2018 15:34 15:34

Odnowa alei czyli symboliczne sadzenie drzew w ramach projektu „Od zamku Frydlant do Zamku Czocha” było jednym z elementów dzisiejszej wizyty przedstawicieli samorządu województwa w Kraju Libereckim. W akcji sadzenia drzewek brał udział marszałek Cezary Przybylski oraz Martin Puta, Hetman Kraju Libereckiego.

Dzięki współpracy Dolnego Śląska z Krajem Libereckim realizowany jest projekt „Od zamku Frýdlant do zamku Czocha”, w ramach którego do końca grudnia 2018 roku zostanie przebudowanych ponad 41 km. dróg po stronie polskiej. Przeprowadzone remonty arterii, które łącznie warte są prawie 17 mln euro i ułatwią przemieszczanie się między atrakcjami turystycznymi na polsko-czeskim pograniczu. Wygodniej, bezpieczniej i szybciej będzie można również dotrzeć m.in. do centrum uzdrowiskowego miejscowości Lazne Libverda, uzdrowiskowej miejscowości Świeradów Zdrój, zamku Świecie i zamku Gryf w Proszówce.

- Akcja sadzenia alei na trasie projektu „Od zamku Frydlant do zamku Czocha” to wydarzenie dla mnie szczególnie ważne, bo wpisuje się w konkretne prace rekonstrukcji i odnawiania dróg w ramach tego projektu. Ten projekt infrastrukturalny posiada swój ważny aspekt społeczny – jego efektami będą rozwój turystyki na polsko-czeskim pograniczu, tworzenie nowych miejsc pracy w tym sektorze, rosnące zainteresowanie zamkami po czeskiej i polskiej stronie – mam nadzieję, że Polacy i Czesi nie ograniczą się do poznawania walorów jedynie zamków Czocha oraz Frydlant. W Kraju Libereckim oraz na Dolnym Śląsku zamków i pałaców nie brakuje, a każdy ma fascynującą historię i zasługuje na poznanie – mówił podczas spotkania Marszałek Cezary Przybylski.

Drzewka zostały posadzone na jednym z gotowych odcinków drogi w Kraju Libereckim, na styku gmin Raspenava oraz Krasny Les. Na styku dwóch gmin kiedyś była aleja, a obecnie sadzona jest nawiązaniem do historii tego miejsca.
Projekt finansowany jest z programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.