rozmiar czcionki: A | A | A

Obrady Komisji Edukacji Związku Miast Polskich w Rudzie Sułowskiej

21.04.2017 14:08 14:08

W Rudzie Sułowskiej w dniach 20-21 kwietnia br. obradowała Komisja Edukacji Związku Miast Polskich. Tematem przewodnim obrad była ocena zmian wprowadzanych poprzez reformę w krajowym systemie edukacji. W spotkaniu z samorządowcami z całej Polski udział wziął Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Gospodarzem obrad był Piotr Lech, Burmistrz Milicza.

Zgromadzeni na posiedzeniu Komisji Edukacji Związku Miast Polskich, które odbyło się w Rudzie Sułowskiej, nie kryli krytycznych opinii na temat zmian w oświacie. To działanie osłabi polską szkołę i dobrą pozycję polskich uczniów w międzynarodowych badaniach PISA, w których po zaistnieniu gimnazjów dołączyliśmy do czołówki najlepiej kształcących państw świata.


Podczas debaty wskazywano, że Państwo odbiera samorządom uprawnienia organów prowadzących placówki oświatowe.  Samorządowcy zgodnie stwierdzili, że obecną strategią jest to, aby zminimalizować szkody, jakie wyrządza naszej oświacie tzw. reforma polskiego szkolnictwa. Uczestnicy komisji z wielu miast i miasteczek szczególnie zainteresowali się milickim pomysłem na tzw. przedszkola złotówkowe. Chwalono dolnośląskie rozwiązania w tym zakresie.Związek Miast Polskich jest organem wspierającym polskie miasta w działaniach na rzecz rozwoju społecznego i gospodarczego oraz upowszechniającym dobre praktyki nowoczesnego i innowacyjnego zarządzania wspólnotami samorządowymi. Związek współpracuje z wieloma podmiotami publicznymi i prywatnymi po to, by stwarzać miastom jak najlepsze warunki dla świadczenia przez nie usług publicznych najwyższej jakości.

fot. Michał Nowakowski/UMWD i Łukasz Gościniak/UM Milicz