rozmiar czcionki: A | A | A

Szwedzki monarcha na Dolnym Śląsku

06.05.2011 21:41 21:41

Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia wylądowali dziś we Wrocławiu. Król obejrzał stadion na Maślicach i przespacerował się po wrocławskim Rynku, w tym czasie królowa odwiedziła prof. Chybicką i jej podopiecznych w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

Jednym z najważniejszych punktów programu była wizyta w fabryce Vovlo na wrocławskich Swojszycach. W siedzibie szwedzkiego producenta samochodów,
dostojnych gości powitali Małgorzata Ryniak - konsul honorowa Szwecji i dyrektor generalny Volvo IT Poland, Hakan Karlsson.

Przyjazd dworu szwedzkiego jest pierwszą w naszym regionie, a drugą w Polsce wizytą państwową. Szwedzka para królewska dziś pojechała do Świdnicy, aby spotkać się z podopiecznymi Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych "Serce". Późnym popołudniem w świdnickim Kościele Pokoju Susanne Rydén, szwedzka sopranistka z Królewskiej Akademii Muzycznej, wystąpiła z "Podróżą Krystyny", przedstawieniem opowiadającym o XVII-wiecznej królowej Krystynie.

Uroczysta wizyta zakończyła się pod wieczór. Już po godz. 19. Na wrocławskim lotnisku im. Kopernika rozpoczęła się oficjalna ceremonia pożegnalna. Królewska para opuściła Dolny Śląsku na pokładzie samolotu punktualnie o godz. 20.15.