rozmiar czcionki: A | A | A

Obchody 71.rocznicy wybuchu II Wojny Światowej we Wrocławiu

01.09.2010 13:47 13:47

Druga wojna światowa jest jednym z najbardziej dramatycznych zdarzeń w historii świata. W środę na Cmentarzu Żołnierzy Polskich we Wrocławiu obchodzono 71. rocznicę wybuchu tego konfliktu, który odcisnął trwały ślad w kronikach Polski i Dolnego Śląska.

Organizatorem obchodów, które odbyły się na Cmentarzu Żołnierzy Polskich na wrocławskim Oporowie, był Śląski Okręg Wojskowy. Udział w nich wziął m.in. Marszałek Marek Łapiński i dowódca Śląskiego Okręgu Wojskowego, gen. bryg. Zbigniew Smok. Goście uroczystości oddali hołd ofiarom konfliktu. Wysłuchano apelu pamięci ofiar polskiego Września 1939 i złożono pamiątkowe wieńce. 

- 1 września 1939 roku rozpoczął się dramat, który nie miał precedensu w dziejach ludzkości. W jednej chwili przedwojenny świat legł w gruzach.  Ta wojna odcisnęła bardzo bolesne piętno na dziejach wielu narodów, w szczególności Polski – mówi Marszałek Łapiński.

Po wojnie, dla Europejczyków było jasne, że podobny konflikt nigdy już nie może się powtórzyć. Dlatego rozpoczęto projekt zacieśniania gospodarczej i politycznej integracji państw Starego Kontynentu, który doprowadził do powstania Unii Europejskiej.

- Dziś czerpiemy wspaniałe owoce sukcesu tego projektu. Cieszymy się dostatkiem, zniesiono granice dzielące Europejczyków, a narody Starego Kontynentu żyją w pokoju i efektywnie współpracują– podkreśla Marek Łapiński.

Druga wojna światowa była najcięższym konfliktem militarnym w dziejach ludzkości. Miała ogromny wpływ na dzieje Polski i naszego regionu. Wrocław, który nazistowskie dowództwo w ostatnich miesiącach wojny ogłosiło twierdzą, został poważnie zniszczony. Z kolei Dolny Śląsk decyzją aliantów znalazł się w granicach powojennej Polski. Odbudowa miasta i regionu trwała wiele lat.