rozmiar czcionki: A | A | A

Z miłości do gliny: Gliniada 2014

23.08.2014 18:38 18:38

Wszyscy jesteśmy glinoludami! Dziś kilkuset „glinoludów” przemaszerowało ulicami Bolesławca. Parada to jedna z głównych atrakcji trwającego XX Bolesławieckiego Święta Ceramiki. W tym - jedynym w swoim rodzaju pochodzie - wziął również udział Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Goście z całego Dolnego Śląska, turyści z całej Polski i Europy, przyjechali dziś do Bolesławca wziąć udział w słynnym już marszu glinoludów. Przygotowania do marszu trwały od samego rana, początkiem imprezy było wspólne odśpiewanie hymnu tegorocznej „Gliniady”, czyli piosenki „Wszyscy jesteśmy z tej samej gliny”, autorstwa Tomka Wachnowskiego.


Punktualnie o godz. 15:30 kilkuset glinoludów ruszyło w pochód ulicami miasta. Honorowym uczestnikiem parady „Z miłości do gliny” był marszałek województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski. Marszałek Przybylski przywitał wszystkich goście i otworzył paradę: - Jestem dumny, że mogę być częścią tej inicjatywy. Organizatorzy, ale przede wszystkim uczestnicy Gliniady udowadniają, że Bolesławiec i cały Dolny Śląsk to miejsca z fantazją i energią, a ich mieszkańcy mają bardzo ciekawe pomysły. Warto kultywować nasze, lokalne tradycje, bo jak mówi hymn Gliniada „wszyscy jesteśmy z tej samej gliny” – podsumował marszałek.


Parada wyruszyła, a glinoludy prześcigając się w doborze fantazyjnych strojów, udowodniły, że malowanie się gliną to wspaniała zabawa, niepowtarzalne przeżycie i przejaw dużej fantazji. Po Paradzie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów na najlepsze przebranie oraz dla najciekawszej, grupy Glinoludów. Łączna pula nagród to 2 tys. zł. Organizatorzy liczą, że tegoroczna parada przyciągnie rekordową liczbę osób. W ubiegłym roku w pochodzie wzięło udział 800 glinoludów.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego wspiera i jest współorganizatorem Gliniady 2014.

***

Trawjące od środy 20 sierpnia Bolesławieckie Święto Ceramiki to jedna z najbardziej znanych imprez tematycznych na Dolnym Śląsku. Co roku z okazji święta do Bolesławca przyjeżdża tłumy turystów nie tylko z całego regionu, ale również całej Polski. Zaplanowany na dziś marsz kilkuset glinolodów (odbywający się pod hasłem „Wszyscy jesteśmy z tej samej gliny”) to największa atrakcja XX edycji Święta Ceramiki.