rozmiar czcionki: A | A | A

Nowoczesny blok operacyjny dla szpitala

15.10.2012 13:20 13:20

Cztery nowe sale operacyjne otwarto dziś w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Blok Operacyjny szpitala został gruntownie wyremontowany dzięki funduszom z Unii Europejskiej (niemal 8 mln zł). W uroczystym otwarciu samorząd Dolnego Śląska reprezentował marszałek Rafał Jurkowlaniec.

Remont Bloku Operacyjnego był możliwy dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Projekt zrealizowano z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Wkład Unii Europejskiej w warty 11,3 mln zł projekt to 7,9 mln zł. Dzięki dofinansowaniu, które przyznał zarząd naszego województwa cztery nowe sale zostały wyposażone w sprzęt medyczny najwyższej jakości m.in. aparaty do znieczulania wraz z komputerami rejestrującymi i archiwizującymi parametry życiowe chorego.

Pomieszczenia są w pełni zinformatyzowane. Co roku wykonywanych jest tu ok. 4,5 tys. operacji; są to głównie zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej, naczyniowej, transplantacyjne, onkologiczne, endokrynologiczne. Od dwóch lat na Bloku Operacyjnym pracuje robot chirurgiczny da Vinci. Dzięki modernizacji obiektu możliwa będzie poprawa warunków i jakości usług medycznych oraz polepszenie warunków pracy personelu. To jednak nie koniec rozwoju Bloku Operacyjnego. Dyrekcja szpitala planuje kolejne modernizacje m.in. utworzenie sali hybrydowej oraz poszerzenie dotychczasowej działalności o innowacyjne zabiegi chirurgiczne.


Równocześnie z otwarciem wyremontowanego bloku operacyjnego dziś uruchomiono również Pracownię Rezonansu Magnetycznego i ośrodek chirurgii obrotowej. Powstanie pracowni współfinansowało Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Kupiony przez placówkę rezonans magnetyczny to najwyższej klasy urządzenie. Obecnie w całej Polsce są tylko trzy takie aparaty: w Gdańsku, Gliwicach i teraz we Wrocławiu. Rezonans posiada wyspecjalizowane oprogramowanie pozwalające diagnozować choroby, nowotworowe i kardiologiczne w sposób zgodny z najlepszymi standardami.


Ośrodek Chirurgii Robotowej powstał z kolei na bazie zakupionego w 2010r., pierwszego w Polsce, robota chirurgicznego da Vinci Si. Robot stwarza możliwość operowania z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć chirurgii małoinwazyjnej. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym do wykonywania operacji za pomocą robota przeszkolono trzy zespoły chirurgów.


***


W lipcu 2011 roku zarząd województwa podjął decyzję o przekazaniu miliona złotych dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu na zabiegi wykonywane z udziałem robota da Vinci.