rozmiar czcionki: A | A | A

Nowy format promocji gospodarczej regionu

26.05.2017 11:11 11:11

Gry logiczne i ekonomiczne, bolid wyścigowy, roboty pracujące pod wodą i wiele wynalazków z dziedziny nowych technologii – to wszystko dzieła studentów zrzeszonych w kołach naukowych Politechniki Wrocławskiej. Dzięki porozumieniu podpisanemu dzisiaj przez marszałka Cezarego Przybylskiego i profesora Cezarego Madryasa, Rektora Politechniki Wrocławskiej, młodzi naukowcy i ich dokonania pomogą promować Dolny Śląsk.

Nauka i transfer wiedzy z uczelni do firm to przyszłość gospodarki. Według badań DELab, instytutu utworzonego przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego wspieranych przez koncern Google, mimo dużego potencjału intelektualnego  polskie uczelnie i ich pracownicy mają niewielki wpływ na rozwój innowacyjności. Pomysł jak odwrócić ten trend ma dolnośląski samorząd.


- Politechnika Wrocławska od lat jest kuźnią kadr dla biznesu i prawdziwym zagłębiem talentów z dziedziny innowacji. Chcemy wykorzystywać ten potencjał, a jednocześnie korzystając ze swoich możliwości pomóc w promowaniu młodych dolnośląskich naukowców podczas najważniejszych wydarzeń targowych na świecie – mówi marszałek Cezary Przybylski.


Dzięki podpisanemu porozumieniu studenci politechniki będą mieli możliwość bezpłatnego zaprezentowania swoich osiągnięć podczas takich wydarzeń jak przyszłoroczne targi CeBIT, Hannover Messe (czyli największych i najbardziej prestiżowych targach z dziedziny przemysłu i nowych technologii), czy też chińskich targach CIFIT -  największych w Azji targach inwestycyjnych. W dalszej perspektywie planowane jest rozszerzenie tej formuły współpracy na inne samorządy i uczelnie wyższe.


- Targi rangi CeBIT-u czy Hannover Messe to kilka tysięcy wystawców i setki tysięcy odwiedzających. To miejsca gdzie prezentuje się najnowsze światowe trendy w dziedzinach technologii i innowacji, a jednocześnie nawiązuje się kontakty biznesowe z najlepszymi specjalistami. Jestem przekonany, że te spotkania stworzą szansę trwałej współpracy – podsumowuje Cezary Przybylski.


Zaplanowane działania będą możliwe dzięki nowemu projektowi promocji gospodarczej regionu. W najbliższych latach samorząd przeznaczy 4,5 miliona złotych na promowanie inwestycyjnego potencjału Dolnego Śląska i dolnośląskich przedsiębiorców. Oprócz możliwości uczestniczenia w międzynarodowych targach przedsięwzięcie zakłada również powstanie informatorów gospodarczych oraz przeprowadzenie kampanii medialnej i materiałów promujących gospodarczy potencjał Dolnego Śląska.