rozmiar czcionki: A | A | A

Nowoczesne pracownie dla wrocławskich szkół

07.06.2019 09:36 09:36

Samorząd województwa przekaże ponad 2,6 mln zł na poprawę warunków nauczania. Dzięki tej unijnej dotacji w czterech wrocławskich szkołach ponadgimnazjalnych powstaną profesjonalne pracownie do nauki. Umowę dotyczącą przekazania przez samorząd województwa dofinansowania dla gminy Wrocław podpisali marszałek Cezary Przybylski i prezydent Jacek Sutryk.

Projekt dotyczy modernizacji oraz wyposażenia w sprzęt i środki dydaktyczne LO nr XV im. mjr. Piotra Wysockiego, LO nr XVII im. Agnieszki Osieckiej, Technikum nr 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Zespołu Szkół nr 3 we Wrocławiu.


− Oprócz tego, że dzięki dofinansowaniu powstaną profesjonalne pracownie matematyczno-przyrodnicze i cyfrowe, które umożliwią uczniom prowadzenie eksperymentów i doświadczeń, w szkołach zostaną również stworzone pracownie z warunkami zbliżonymi do środowiska pracy zawodowej – mówi marszałek Cezary Przybylski.


W ramach projektu zostaną zrealizowane zadania:

- doposażenie 4 pracowni matematycznych, 2 biologicznych, 1 chemicznej, 1 rozwoju kompetencji w LO Nr XV;

- adaptacja i wyposażenie 2 pracowni biologicznych i 1 pracowni fizycznej w LO nr XVII,

- utworzenie 1 pracowni obsługi gości i 1 pracowni technologii gastronomicznej w ZS nr 3 poprzez adaptacje i wyposażenie pomieszczeń, w tym roboty budowlane;

- utworzenie 1 pracowni projektowania publikacji drukowanych i elektronicznych w Technikum nr 15, poprzez adaptacje i wyposażenie, doposażenie 1 pracowni druku 3d oraz 1 sali dydaktycznej;

- działania związane z likwidacją barier architektonicznych w dostępie do pracowni szkolnych.


− Brak odpowiedniej bazy dydaktycznej negatywnie wpływa na jakość pracy i nauczania w szkołach. Potrzeby rynku pracy jasno określają dziś niezbędne kompetencje dlatego konieczne jest, by odpowiednio dostosować do nich ofertę edukacyjną – zaznacza Cezary Przybylski.


-  Dobrze wyposażone placówki oświatowe to nie tylko komfort pracy nauczycieli, ale przede wszystkim edukacja naszych dzieci na najwyższym poziomie. W 2017 roku trzy wrocławskie licea, LO nr III, LO nr V i LO nr XV, zostały wyposażone w specjalistyczne pracownie, więc cieszę się, że kolejne szkoły średnie już niedługo zyskają jeszcze nowocześniejsze miejsca do nauki. Wrocław na edukację przeznacza rocznie ponad miliard złotych, czyli ¼ całego budżetu miasta. Nauka to nasza największa inwestycja, która w przyszłości z pewnością będzie procentować – dodaje prezydent Jacek Sutryk.


Zakończenie realizacji projektu planowane jest na 30.10.2020 r. Całkowita jego wartość to ponad 3 mln zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi ponad 2,6 mln zł.