rozmiar czcionki: A | A | A

Nowoczesna medycyna na Dolnym Śląsku

04.03.2016 12:33 12:33

We Wrocławiu rozpoczął się II Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej i Polsko-Włoskie Sympozjum Chirurgii Robotowej w Onkologii. Marszałek Cezary Przybylski objął wydarzenie swoim patronatem, a wicemarszałek Ewa Mańkowska wzięła udział w dzisiejszym otwarciu.

Program Kongresu jest współtworzony przez Europejski Instytut Onkologii w Mediolanie, który jest wiodącym ośrodkiem w wykorzystaniu chirurgii robotowej w leczeniu nowotworów. Do udziału w spotkaniu zaproszono również specjalistów z innych państw Europy oraz ze Stanów Zjednoczonych.


Podczas konferencji zaprezentowane zostaną najnowsze zastosowania robota chirurgicznego Da Vinci w chirurgii ogólnej, onkologii, urologii, ginekologii czy laryngologii. Uczestnicy będą również dyskutować na temat finansowania tego typu zabiegów w Polsce i Europie.


Wrocław jest pierwszym polskim miastem, w którym przeprowadzono operacje robotowe (2010 r.). Pierwszy w Polsce robot Da Vinci znajduje się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Da Vinci umożliwia przeprowadzenie precyzyjnych operacji, szczególnie w trudno dostępnych miejscach w ciele pacjenta. Charakteryzują się one minimalnym urazem operacyjnym, z małą utratą krwi i z bardzo szybką rekonwalescencją.