rozmiar czcionki: A | A | A

Nowa oferta kolejowa dla mieszkańców Zagłębia Miedziowego

10.10.2019 13:44 13:44

W Głogowie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca nowe oferty przewozowe. Samorząd Województwa Dolnośląskiego reprezentował Tymoteusz Myrda – członek zarządu województwa.

Jedną z nowych ofert będzie połączenie Wrocław – Legnica – Lubin – Głogów. W IV kwartale 2019 roku zakończone zostaną prace na linii kolejowej nr 289 pomiędzy Lubinem a Rudną Gwizdanów, co umożliwi od 15 grudnia 2019 roku wznowienie ruchu pociągów pasażerskich na tej trasie. Uruchomionych zostanie 8 codziennych par połączeń, w tym 6 par w relacji bezpośredniej do/z Wrocławia. Najkrótszy czas przejazdu pomiędzy Lubinem a Głogowem wyniesie około 28 min, a między Wrocławiem a Głogowem wyniesie 1 godzinę 21 min.


Kolejne nowe połączenie to (Zielona Góra) – Głogów – Wschowa – Leszno, gdzie ruch został zawieszony w grudniu 2011 roku z uwagi na zły stan infrastruktury, a od 2019 roku prowadzony jest remont tej linii. Pozwoli to na skrócenie czasu przejazdu pomiędzy Głogowem a Lesznem do około 50-55 minut. Prace remontowe powinny zostać zakończone w IV kwartale br. Wspólnie z Województwami: Wielkopolskim i Lubuskim uzgodniono uruchomienie 6 codziennych par połączeń, w tym jednej pary uruchamianej w relacji bezpośredniej do/z Zielonej Góry. Operatorem połączeń będzie Spółka Przewozy Regionalne sp. z o.o.


- Gratuluję prezydentowi Głogowa, że udało utworzyć się połączenie między Wschową a Lesznem, które będzie obsługiwane przez spółkę PolRegio. To ważny kierunek i mam nadzieję, że Głogowianie będą często korzystać z tej linii. Województwo Dolnośląskie jako organizator cały czas rozbudowuje siatkę połączeń kolejowych, dopinając do swojej mapy kolejne miejscowości i powiaty oraz dokładając nowe połączenia – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.


Kontynuowana będzie również oferta na trasie Wrocław – Wołów – Głogów – Zielona Góra. Wzorem 2019 roku na linii Wrocław – Zielona Góra przez Wołów i Głogów zaplanowano do uruchomienia 8 codziennych par połączeń oraz jednej dodatkowej pary piątkowo-niedzielnej uruchamianej w okresie szkolnym. Oferta połączeń do/z Zielonej Góry uzupełniona zostanie połączeniami uruchamianymi na odcinku Wrocław – Głogów – Wrocław do łącznej ilości 11 par pociągów (tak jak jest to w ofercie na rok 2019). Tak jak w ubiegłych latach zaplanowano 2 poranne pociągi pomiędzy Głogowem a Zieloną Górą zapewniające dojazd do Zielonej Góry na godzinę 6:30 i 7:30.