rozmiar czcionki: A | A | A

Następny krok współpracy Dolnego Śląska z Autonomiczną Republiką Adżarii

24.02.2017 09:44 09:44

W trakcie ubiegłotygodniowej wizyty przedstawicieli Rady Najwyższej Adżarii na Dolnym Śląsku padły deklaracje woli zacieśnienia współpracy z Sejmikiem Województwa Dolnośląskiego – stosowna umowa ma zostać podpisana w niedalekiej przyszłości.

Delegacja Rady Najwyższej Adżarii na czele z Przewodniczącym Davitem Gabaidze, przybyła do Wrocławia z pierwszą wizytą zagraniczną po ubiegłorocznych wyborach. Wizyta była okazją do podkreślenia strategicznego partnerstwa pomiędzy naszymi regionami oraz do dyskusji nad nowymi dziedzinami współpracy. Nasi goście po raz kolejny uczestniczyli w Międzynarodowych Targach Turystycznych, gdzie prezentowali potencjał turystyczny Adżarii i Batumi.


W trakcie spotkań z władzami województwa -  marszałkiem Cezarym Przybylskim oraz wicemarszałek Iwoną Krawczyk - omówiono dotychczasową współpracę między naszymi regionami oraz wyznaczono kolejne dziedziny, m.in. zapowiedziano intensyfikację współpracy gospodarczej oraz podjęcie dalszych działań w celu uruchomienia bezpośredniego połączenia lotniczego na trasie Wrocław-Batumi.


Głównym celem wizyty były jednak rozmowy radnych Sejmiku z ich gruzińskimi odpowiednikami. W piątek doszło do oficjalnego spotkania z szeroką reprezentacją dolnośląskich radnych – z polskiej strony była to wicemarszałek Iwona Krawczyk, wiceprzewodniczący SWD Julian Golak, radna Aldona Wiktorska-Święcka oraz radny Tytus Czartoryski. Przedstawiciele obu izb uchwałodawczych wymienili się doświadczeniami swojej pracy oraz postanowili o rozpoczęciu prac nad podpisaniem umowy pomiędzy Sejmikiem Województwa Dolnośląskiego a Radą Najwyższą Adżarii.


W poniedziałek z delegacją gruzińską spotkał się także Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Paweł Wróblewski, który podsumował z partnerami ich wizytę oraz przyjął zaproszenie do odwiedzenia Adżarii w maju b.r. Na maj zaplanowane jest także forum biznesowe Batumi-Wrocław oraz podpisanie umowy pomiędzy Miliczem a Kobuleti.


Wizyta na Dolnym Śląsku była także okazją dla naszych partnerów do odwiedzenia Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu ( współpracującą z Państwowym Uniwersytetem w Batumi) oraz odwiedzenia ośrodków zimowych  w Szklarskiej Porębie i na Polanie Jakuszyckiej.


Oprócz Przewodniczącego Rady Najwyższej Adżarii, Davita Gabaidze, w składzie delegacji z Gruzji byli także: Przewodniczący Komisji Praw Człowieka  Tsotne Ananidze, Wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia Giorgi Manvelidze oraz Przewodniczący frakcji „Gruzińskie Marzenie” Ilia Verdzadze.