rozmiar czcionki: A | A | A

Nagroda Kulturalna Śląska 2019

30.09.2019 09:27 09:27

Profesor Zbigniew Horbowy, Helmut Goebel oraz Stowarzyszenie Pielęgnacji Kultury i Sztuki Śląska zostali uhonorowani tegoroczną Nagrodą Kulturalną Śląska. W uroczystej gali wręczenia nagrody wziął udział Michał Bobowiec – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Ceremonia odbyła się w niemieckim mieście Wolfenbüttel w Kraju Związkowym Dolna Saksonia.

Nagroda Kulturalna Śląska przyznawana jest od 1977 roku powiązanym ze Śląskiem twórcom w dziedzinie literatury, sztuk plastycznych i muzyki oraz za upowszechnianie śląskiego dorobku kulturowego. Początkowo przyznawana była wyłącznie Ślązaczkom i Ślązakom żyjącym w Republice Federalnej Niemiec, którzy musieli opuścić swoją ojczyznę po wojnie i osiedlili się w Dolnej Saksonii, przyczyniając się do jej odbudowy. Uroczystość jej wręczania organizowana jest za każdego roku zamiennie raz w Niemczech, raz w Polsce. 


- Nagroda Kulturalna Śląska to bardzo ważne wydarzenie, które buduje mosty pomiędzy społecznościami naszych krajów. To również wydarzenie, poprzez które uczymy dbałości o wartości dziedzictwa kulturowego oraz szacunku do ludzi pracy ponad pokoleniowymi i narodowymi podziałami. Praca i dokonania tegorocznych laureatów to przykład, jak realizuje się w codziennym życiu idea wspólnej Europy – mówi Michał Bobowiec, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.


W tym roku Nagrodą Kulturalną Śląska uhonorowany został wybitny artysta profesor Zbigniew Horbowy, którego prace wykonane ze szkła znane są na całym świecie. Ze śląskimi hutami współpracował przez 30 lat. W tym czasie dokonał rewolucji w myśleniu o szkle, doprowadzając do powstania ciekawych i pięknych szklanych form, ale produkowanych na masową skalę jako naczynia użytkowe. Nagrodę w imieniu wdowy po profesorze Horbowym odebrał jego uczeń – Igor Wójcik.


Tegorocznym laureatem został również Helmut Goebel, który poświęcił część swojego życia na ratowanie zabytków. Nagroda specjalna trafiła natomiast do Stowarzyszenia Pielęgnacji Kultury i Sztuki Śląska.