rozmiar czcionki: A | A | A

Młodzi Dolnoślązacy uczą się bezpiecznie żyć

19.06.2020 13:12 13:12

Za nami rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci i młodzieży „Uczę się bezpiecznie żyć”. W uroczystości wręczenia nagród uczestniczył marszałek Cezary Przybylski. XVl edycja projektu poświęcona była kształtowaniu wrażliwości środowiskowej.

Konkurs „Uczę się bezpiecznie żyć” organizowany jest przez  Euroregion Nysa wspólnie z Zarządem Województwa Dolnośląskiego we współpracy z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Honorowy patronat nad projektem objęła małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser – Duda.


Celem tegorocznej edycji jest podnoszenie świadomości bezpieczeństwa ekologicznego wśród dzieci i młodzieży. Podczas konkursu uczestnicy musieli wykazać się m.in. działaniami w zakresie:
- bezpieczeństwa ekologicznego w ochronie obszarów cennych przyrodniczo w ramach aktywnego wypoczynku
- bezpieczeństwa ekologicznego w ochronie przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej
- wpływu człowieka na ekosystem
- wykorzystywania i ochrony środowiska w zakresie energetyki, gospodarki odpadami, wykorzystywania zasobów wodnych


- Bezpieczeństwo ekologiczne, zielony ład, jest bardzo aktualnym tematem w polityce nie tylko lokalnej ale i światowej. Cieszę się, że również młodzież edukuje się w tym zakresie. Pomoże nam to wychowywać świadomych obywateli - mówi marszałek Cezary Przybylski.


W konkursie wyróżniono te placówki oświatowe, które podjęły największe działania na rzecz bezpieczeństwa ekologicznego w swoim regionie.
Nagrody, które mają rangę odznaczenia państwowego, przyznano w czterech kategoriach:

Kategoria klas 0: Miejskie Przedszkole nr 27 w Jeleniej Górze
Kategoria klas l - lll: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Serbach
Kategoria klas lV – Vl: Szkoła Podstawowa w Janowicach Wielkich
Kategoria klas Vll – Vlll: Szkoła Podstawowa w Działoszy
Zwycięzcy otrzymali statuetki i medale, przyznano im również tytuł „Mistrzów w Edukacji dla Bezpieczeństwa Ekologicznego 2020”.  


Wszystkim wyróżnionym placówkom gratulujemy! Składamy również serdeczne podziękowania dzieciom i młodzieży, nauczycielom i opiekunom, instytucjom wspierającym oraz licznym osobom prywatnie pomagającym przy konkursie.