rozmiar czcionki: A | A | A

Marszałek przyznał kolejne promesy na Odnowę Dolnośląskiej Wsi

11.08.2017 14:27 14:27

90 gmin z Dolnego Śląska otrzyma pomoc finansową na przyjazne mieszkańcom zagospodarowanie terenu. Do Urzędu Marszałkowskiego w ramach regionalnego konkursu „Odnowa Dolnośląskiej Wsi” wpłynęło ponad 100 wniosków na łączną kwotę ok. 3 mln zł. 10 sierpnia w siedzibie Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Jeleniej Górze Marszałek Cezary Przybylski wręczył promesy dla gmin z okręgu jeleniogórskiego.

Dolny Śląsk realizuje projekt Odnowy Dolnośląskiej Wsi od 2008 roku. Celem programu jest wspieranie małych lokalnych projektów na terenach wiejskich. Projekty zgłaszane są przez gminy, często na wniosek i z inicjatywy samych mieszkańców. Do dziś samorząd przeznaczył na program realizujący takie przedsięwzięcia ponad 22 miliony złotych!


Zainteresowanie ze strony gmin było bardzo duże, wnioski znacząco przekraczały budżet konkursu. Dlatego postanowiliśmy powiększyć pierwotną pulę pieniędzy o dodatkowe 500 tysięcy złotych. To ważny program, który nie tylko pomaga realizować ciekawe pomysły, ale także integruje lokalną społeczność – mówi marszałek Cezary Przybylski.


W sumie dofinansowanie z budżetu województwa otrzyma aż 90 gmin. Maksymalna wysokość pomocy na realizację pojedynczego projektu nie może przekroczyć 30 tys. zł. W konkursie premiowane były projekty dotyczące zagospodarowania miejsc zielonych (np. skwerki, parki, aleje spacerowe) oraz te wpisujące się w sołeckie strategie miejscowości, w których będą realizowane.


Dzięki tym pieniądzom powstaną kolejne place zabaw, skwerki, boiska, miejsca do wypoczynku i rekreacji oraz wyremontowane zostaną świetlice. Cieszymy się, że zainteresowanie lokalnych samorządowców jest wciąż tak duże. Z sukcesami zmieniamy dolnośląskie wsie, a ich mieszkańcy stają się coraz bardziej aktywni na rzecz swoich małych ojczyzn.


Gminy, które otrzymały promesy w subregionie jeleniogórskim: Bolków, Gryfów Śl., Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Kamienna Góra, Leśna, Lubań, Lubomierz, Lwówek Śląski, Marciszów, Osiecznica, Pieńsk, Podgórzyn, Siekierczyn, Stara Kamienica, Sulików, Świerzawa, Węgliniec, Wleń, Zgorzelec.