rozmiar czcionki: A | A | A

Mobilność młodzieży w Partnerstwie Wschodnim

28.10.2011 14:35 14:35

‘Mobilność Młodzieży: Kierunek Wschód!” - pod takim hasłem odbywa się we Wrocławiu seminarium poświęcone Partnerstwu Wschodniemu zorganizowane w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE. Z młodzieżą z całej Europy, należącą do Regionalnej Sieci Młodzieżowej AER, przedstawicielami Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Sejmu RP i Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej i Narodowej Agencji Programu „Młodzież w Działaniu”, spotkał się członek zarządu Włodzimierz Chlebosz. Debata odbyła się w Amfiteatrze Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

www.aer.eu

Tematyka seminarium związana jest z reformą Europejskiej Polityki Sąsiedztwa polegającą na wzmocnieniu zaangażowania we współpracę z krajami sąsiadującymi. Na wsparcie EPS w latach 2011-2013 przeznaczono 5,7 mld euro, obecnie przesunięto dodatkowo z innych rezerw 1,24 mld na realizację tego celu. Ponadto ważne jest zwiększenie funduszy na współpracę młodzieżową z sześcioma krajami Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia oraz Ukraina). Właśnie dlatego jeszcze w tym roku ma ruszyć program Eastern Partnership Regional Youth Programme z budżetem w wysokości 4.5 miliona euro (ostateczna decyzja powinna zapaść w listopadzie 2011 roku). Dodatkowe fundusze na programy wspierające mobilność z krajami Partnerstwa Wschodniego Unia planuje na lata 2014-2020. Budżet nowego programu wspierającego mobilność ma wynieść ponad 15 miliardów euro. To o ponad 70 proc. więcej niż w latach 2007-2013. Duża część tej kwoty ma finansować mobilność w ramach edukacji formalnej, np. program Erasmus. Chodzi o to, aby studenci z krajów Partnerstwa Wschodniego korzystali z Erasmusa na tych samych zasadach, jak studenci UE.

Uczestnicy seminarium rozmawiali również o barierach ograniczających współpracę w dziedzinie młodzieży z krajami objętymi Partnerstwem Wschodnim. Wśród nich wymienili m.in. bariery wizowe, słabą znajomość języków, brak polityki integracji społecznej, małą rozpoznawalność edukacji pozaformalnej i niewystarczającą ilość środków lokalnych i krajowych na współfinansowanie projektów mobilnościowych.

Warto dodać, że jednym z podstawowych założeń Partnerstwa Wschodniego jest nawiązanie współpracy z wszystkimi grupami społecznymi, bez pośrednictwa rządu. W 2009 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Forum Społeczeństwa Obywatelskiego PW. Celem inicjatywy jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w krajach Partnerstwa Wschodniego, wzmacnianie pozycji organizacji pozarządowych w dialogu z organami władzy publicznej, a także intensyfikacja współpracy pomiędzy organizacjami państw partnerskich i UE. Z kolei już prawie pół roku temu uruchomiono parlamentarny wymiar PW - ukonstytuowało się Zgromadzenie Parlamentarne EURONEST będące międzyparlamentarnym forum wspierającym tworzenie warunków niezbędnych dla przyspieszenia politycznego stowarzyszenia i dalszej integracji gospodarczej między UE i państwami partnerskimi. We wrześniu br. zainaugurowano w Sopocie Forum Biznesu Partnerstwa Wschodniego. Stanowi ono płaszczyznę dla wymiany doświadczeń, nawiązania kontaktów biznesowych oraz do dyskusji na temat możliwości inwestycyjnych i wspólnych projektów przedsiębiorców i rządów. Natomiast w celu jak najpełniejszego wykorzystania możliwości, jakie daje Partnerstwo Wschodnie, Komitet Regionów powołał w tym samym okresie stałą platformę współpracy pomiędzy samorządami UE a władzami regionalnymi i lokalnymi krajów partnerskich w postaci Konferencji Władz Lokalnych i Regionalnych Partnerstwa Wschodniego.

Więcej o Partnerstwie Wschodnim: www.msz.gov.pl

www.aer.eu